5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, planując ślub w plenerze

z Brak komentarzy

Ślub w plenerze od kilku sezonów cieszy się nesłabnącą popularnością wśród przyszłych Par Młodych. Jest to okazja do nadania ceremonii bardziej indywidualnego i nowoczesnego charakteru. Na łonie natury i w naturalnym świetle wychodzą przeważnie świetne zdjęcia a atmosfera jest mniej oficjalna. Ma on też kilka wad. Podstawową jest pogoda, która czasami trzyma w napięciu do ostatnich chwil przed ceremonią. 

ślub w plenerze

1.  Czy ślub kościelny może być w plenerze?

Co do zasady ślub kościelny nie może odbyć się poza świątynią. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy miejsce, w którym odbywałby się ślub jest miejscem sakralnym. Co to właściwie oznacza? Znaczy to mniej więcej tyle, że ślub kościelny mógłby się odbyć przy kapliczce na leśnej polanie. Mógłby też mieć miejsce  w parku albo ogrodzie na terenie kościoła. Czasami są takie kościoły, które mają na swojej posesji teren leśny albo jakieś zadrzewione alejki. Mógłby się też odbyć na cmentarzu, ale to raczej mało atrakcyjna opcja. I to w zasadzie koniec wyjątków.

Ceremonia zaślubin w plenerze to przywilej i ogromna zaleta ślubów cywilnych i humanistycznych, zwanych też symbolicznymi. W przypadku ślubów cywilnych musimy liczyć się z wymogiem prawnym, że powinno to być „miejsce godne”. Natomiast w przypadku ślubów humanistycznych ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.

2. Ślub w plenerze – jakie formalności?

Ślub w plenerze wymaga zgody kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC), do którego administracyjnie przynależy miejsce, które wybraliście na ceremonię. Aby taką zgodę otrzymać trzeba złożyć stosowny wniosek i go uargumentować. We wniosku powinno znaleźć się zapewnienie, że jest to miejsce godne i bezpieczne. Choć urzędnik i tak powinien pojechać na miejsce, warto załączyć zdjęcia. Trzeba też załączyć dowód opłaty za ślub poza gmachem USC. Obecnie jest to kwota 1000 zł. Zgodnie z literą prawa, kierownic USC może odmówić udzielenia ślubu poza urzędem, powołując się przykładowo na brak odpowiedniej powagi miejsca. Odmowa ta powinna mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie. Więcej o formalnościach prawnych związanych z zawarciem związku małżeńskiego (a także o tym, co zrobić gdy kierownik USC nie wyrazi zgody na ślub w plenerze, przeczytacie na blogu Adwokat Kobiet. Znajdziecie tam obszerną rozmową, podczas której Aleksandra Wejdelek-Bziuk dokładnie wypytała mnie o prawne aspekty ślubu cywilnego. 

ślub w plenerze
ślub w plenerze

3.  Ślub w plenerze a pogoda?

Podstawową obawą przyszłych Par Młodych przed organizacją ślubu w plenerze jest pogoda. A ta wiadomo – jest nie do końca przewidywalna. Z jednej strony, jeśli mówimy o letnim ślubie to przynajmniej nie powinno być zimno, ale z drugiej strony zawsze może padać. Jeśli są to przelotne opady to jest jeszcze szansa, że uda się trafić w „okno pogodowe” i najwyżej ślub odbędzie się pół godziny później. Gorzej, jeśli leje cały dzień. Albo gdy są prognozowane nagłe burze i wichury.

Śluby w plenerze są piękne, ale jeśli myślisz o takiej ceremonii:

  1. nabierz dystansu – „jeśli będzie padać to zrealizujemy plan B”;
  2. opracuj plan B – może to być mobilna dekoracja na zaślubiny, może być pomieszczenie wewnątrz, może być namiot lub przezroczyste parasole dla gości, ale plan awaryjny musi być;
  3. oddeleguj decyzję o tym, gdzie odbędzie się ślub w dniu tego ślubu na osobę niezaangażowaną emocjonalnie – chodzi o to, żeby ktoś obiektywnie i racjonalnie potrafił ocenić warunki atmosferyczne i prognozy i w ostatniej chwili podjął decyzje – „robimy na zewnątrz” albo „zwijamy się do środka”.

Ślub w plenerze w Polsce to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach J

ślub w plenerze

4.  Jakie dekoracje na ślub w plenerze?

Do kosztów ślubu w plenerze trzeba też w większości przypadków doliczyć koszty dodatkowych dekoracji. Choć kościoły na śluby na ogół też dekorujemy to na ślubie w plenerze zwykle tych rzeczy jest więcej. O czym więc trzeba pomyśleć?

  1. Niezbędna infrastruktura: krzesła (przynajmniej dla PM i świadków), często też dla dzieci i osób starszych, a czasami również dla większej liczby gości, stół dla urzędnika i godło.
  2. Miejsce zaślubin: w jakiś sposób chcemy wyróżnić miejsce, w którym będziemy składać wzajemne deklaracje – może to być altana, łuk, pergola lub zwykłe drzewo, ale miejsce to będziemy chcieli jakoś oznaczyć. Może to być dekoracja kwiatowa, dekoracja z samej zieleni, dekoracja materiałowa lub w formie oświetlenia. Wszystko zależy od stylu uroczystości.
  3. Alejka ślubna – droga do miejsca zaślubin to ważny element krótkiej na ogół ceremonii. Warto więc, aby i ten element była ładny. Używa się w tym celu specjalnych dywanów, parkietów modułowych, płatków kwiatów i świec, lampionów i innych dekoracyjnych stelaży. Znów wszystko zależy od stylu wesela. Warto jednak wziąć pod uwagę, jak pokonać drogę do miejsca zaślubin w szpilkach po trawie..?
ślub w plenerze

5.  Ślub w plenerze – o czym jeszcze pamiętać?

Organizując śluby w plenerze zwykle proszę Pary Młode i osoby, które będą w orszaku (a szczególnie dzieci) o próbę generalną. W kościele czy w urzędzie mniej więcej wiemy gdzie stanąć i którędy przejść. Natomiast w nowej scenerii może to nie być tak intuicyjne.

Warto też podpytać fotografa o dobre kadry. Aranżując ślub w plenerze mamy pewną dowolność w ustawieniu różnych elementów. Możemy więc to wykorzystać w celu uzyskania lepszych ujęć.

Rozsądnym jest też poinformowanie gości, gdzie odbędzie się ślub (na plaży czy w lesie). Z pewnością zdeterminuje to styl wybieranego na ślub obuwia.

W przypadku ślubu w plenerze należy też wcześniej zaaranżować miejsce do składania życzeń, również mając na uwadze dobre kadry.

Obowiązkowym jest również nagłośnienie ceremonii. Może to zrobić zespół lub DJ albo obiekt weselny. Jednak wszyscy oni muszą mieć prąd na miejscu.

ślub w plenerze

Mimo że organizacja ślubu w plenerze wiąże się z paroma dodatkowymi kwestiami do przemyślenia, jest to piękna alternatywa dla ślubów cywilnych w urzędzie, które – nie oszukujmy się – przeważnie nie są bardzo atrakcyjne.