Obowiązki świadków – checklista do pobrania

z Jeden komentarz

Sezon ślubny w pełni, więc spieszę ze ściągawką dla Was – jakie są obowiązki świadków na ślubie i weselu? Pod artykułem krótka checklista z miejscem do notowania, którą możecie wręczyć Waszym świadkom, jak padnie pytanie – a co my właściwie mamy robić na tym Waszym weselu?

Kiedyś w Polsce na tradycyjnym weselu byli świadek i świadkowa a nawet jeszcze inaczej – starszy drużba i starsza druhna. Teraz najczęściej albo są sami świadkowie albo świadkowie i drużbowie i druhny. O co w tym wszystkim chodzi? Moda na wieloosobowe orszaki weselne to tradycja amerykańska. A w angażowaniu wielu osób w role świadków i druhen/ drużbów chodzi po pierwsze o to, żeby Para Młoda miała więcej osób do pomocy, po drugie o to, żeby więcej osób wyróżnić na ślubie i weselu i po trzecie, żeby mieć piękne zdjęcia.

Zasada jest jednak następująca: na ślubie (czy to w kościele czy w urzędzie) powinno być dwoje świadków. Niezależnie jakiej płci i nie muszą mieć bierzmowania. Świadkowie muszą być pełnoletni i to oni podpisują dokumenty. Pozostałe osoby, które chcemy wyróżnić na ślubie, mogą być drużbami i druhnami. Ich liczba, płeć i wiek są zupełnie dowolne.

To, w jaki sposób podzielicie obowiązki świadków między osoby, będące Waszymi świadkami i/lub drużbami i druhnami zależy od Was i od predyspozycji tych osób, ale poniżej znajdziecie katalog zadań, które możecie powierzyć zarówno świadkom jak i druhnom i drużbom.

Jakie są obowiązki świadków przed ślubem?

Jednym z podstawowych zadań świadków jest organizacja wieczorów panieńskiego i kawalerskiego. To świadkowie zapraszają gości, przygotowują program, robią rezerwacje, organizują atrakcje i… dbają o bezpieczeństwo Młodej Pary, bo historia zna przypadki Pana Młodego, który na wieczorze kawalerskim skręcił nogę.

Jeśli Para Młoda ma takie życzenie, świadkowie mogą też uczestniczyć w wyborze ślubnych stylizacji. Dziewczyny na ogół doradzają w kwestii sukni ślubnej, fryzury czy dodatków. U panów jest to zdecydowanie rzadsze – chłopakom doradzają najczęściej przyszłe żony i/lub mamy 🙂

Coraz częściej zdarza się też tak, że Para Młoda chciałaby, żeby ich świadkowie oraz druhny i drużbowie (zwłaszcza gdy jest ich więcej niż dwie osoby) wyglądali w określony sposób. Wówczas a dobrym tonie jest spełnienie tego życzenia i nierobienie z tego tytułu jakiś wielkich problemów.

Jakie są obowiązki świadków w dniu ślubu?

W dniu ślubu świadkowie i/lub druhny i drużbowie (zależy od Was, kto co będzie robił) towarzyszą Parze Młodej już od momentu przygotowań. Dziewczyny asystują przy zakładaniu sukni ślubnej a panowie pomagają wiązać krawaty i muchy oraz zapinać spinki przy mankietach. Coraz częściej przy przygotowaniach organizowany jest też mały toast (szczególnie przez dziewczyny).

W kościele czy urzędzie stanu cywilnego świadkowie podpisują dokumenty. Muszą mieć w tym celu przy sobie ważne dowody osobiste. To w zasadzie jedyna sprawa, którą muszą zrobić bezwzględnie świadkowie ślubu a nie druhny czy drużbowie. Dane osobowe świadków powinny być też wcześniej zgłoszone w urzędzie lub w kościele. Świadkom przypada też najczęściej rola pilnowania obrączek.

W czasie ceremonii i później w czasie trwania wesela świadkowie i/ lub druhny i drużbowie asystują Parze Młodej. Świadkowa zwykle odbiera od Panny Młodej bukiet i poprawia welon lub tren. Dobrze też, aby ktoś ze świadków ewentualnie druhen/drużbów dysponował chusteczkami, bo ceremonia często jest bardzo wzruszająca. Zwracanie uwagi na stylizację Pary Młodej dotyczy całej uroczystości. To świadkowie powinni wyłapać zagiętą nogawkę, rozmazany tusz czy brak poszetki.

Osobiście jestem zwolenniczką starej tradycji, aby to świadkowie byli odpowiedzialni za upominki – podziękowania dla gości. Zwykle są to drobne rzeczy i spokojnie mogą to zorganizować świadkowie a potem rozdystrybuować wśród gości. Zupełnie nie wiem czemu Młodzi rzadko tak robią i biorą wszystko na swoje barki.

Dobrym pomysłem jest też scedowania na świadków i/lub ewentualnie drużbów i druhny zorganizowania transportu Pary Młodej z miejsca ceremonii na miejsce wesela, w tym prowadzenie auta ślubnego.

Bardzo ważnym zadaniem świadków i/ lub ewentualnie druhen i drużbów jest obsługa procesu składania życzeń. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta czynność i często powstaje przy niej sporo chaosu. Z mojego doświadczenia wynika, że optymalnie jest zaangażować do tego 6 osób. Dwie osoby (najczęściej świadkowie) odbierają prezenty bezpośrednio od Pary Młodej i układają je w odpowiednie pojemniki. Kolejne dwie zanoszą pełne skrzynki do auta a kolejne dwie zastępują dwie poprzednie, jeśli ich akurat nie będzie. Taki podział zadań znacząco usprawnia cały proces składania życzeń i powoduje oszczędności czasowe na zabiegach logistycznych. Jeśli nie macie tylu druhen i drużbów, zadania te mogą pełnić osoby towarzyszące świadków lub rodzeństwo.

W moim przekonaniu to świadkowie powinni też zorganizować odpowiednie pojemniki na prezenty. Najczęściej pudełko na koperty i skrzynki na alkohol, książki i kwiaty. W ich gestii leży też zabezpieczenie prezentów na czas trwania wesela. Koperty najlepiej umieścić w sejfie lub – jeśli organizujemy przyjęcie w hotelu – zdeponować na recepcji. Alkohole należy umieścić w chłodnym miejscu, kwiatom zapewnić wodę, a prezenty rzeczowe mogą zostać w aucie.

Świadkowie i/lub ewentualnie drużbowie i druhny powinni zorganizować tzw. koszyczki ratunkowe na sali weselnej. Co to jest? Koszyki, które ustawiamy w toaletach i w których znajdują się takie gadżety jak: rajstopy, antyperspirant, tabletki przeciwbólowe, plastry na odciski. Jednym zdaniem - produkty pierwszej potrzeby, których mogą potrzebować goście.

Jakie są obowiązki świadków w czasie wesela?

Jeśli czują się na siłach, mogą wygłosić krótką mowę lub wznieść toast. Ale przede wszystkim – wspólnie z Parą Młodą i zwykle rodzicami Pary Młodej – pełnią obowiązki współgospodarzy. Inicjują zabawę, dbają o gości, integrują różne środowiska i asystują Parze Młodej w czasie imprezy, np. gdy zaistnieje konieczność poprawienia make upu lub udania się do toalety w sukni z kołem, która z zasady nie mieści się do standardowej toalety…

Świadkowie i/ lub ewentualnie druhny i drużbowie w czasie wesela najczęściej też uczestniczą w krótkiej sesji zdjęciowej i biorą aktywny udział w oczepinach.

Mile widziane jest też, żeby mieli przy sobie przedmioty, których może potrzebować Para Młoda, np. telefon, gotówkę, nitkę dentystyczną, pomadkę czy tabletki przeciwbólowe.

Jak widać zadań tych wcale nie jest mało i są bardzo istotne, dlatego nie warto obarczać ich zadaniami typowo organizacyjnymi. Zwykle świadkami są bardzo bliskie nam osoby i chcielibyśmy, aby z nami uczestniczyli w zabawie. Zadania organizacyjne najlepiej powierzyć osobie trzeciej. Jeśli myślicie o takim rozwiązaniu, zajrzyjcie do artykułu na blogu "Komu potrzebny jest wedding planner?".

Wszystkie obowiązki świadków w formie checklisty możecie pobrać tutaj.

A jeśli uważacie ten artykuł za przydatny, podzielcie się nim z kimś, kto tego potrzebuje. Może ze swoim świadkami?