Ostatni z brytyjskich książąt z naszego pokolenia – książę Henryk stanął na ślubnym kobiercu. Jego wybranką została amerykańska aktorka – Meghan Markle. To prawdziwy royal wedding naszych czasów i prawdziwa gratka dla wedding plannerów oraz komentatorów i ekspertów branży ślubnej.
20 lat temu wydarzenie to zostałoby okrzyknięte mezaliansem. Ona rozwódka, aktorka, Amerykanka, starsza od księcia i jeszcze z afroamerykańskim rodowodem, a on 6. w kolejce do korony brytyjskiej. Dziś nikt nie jest specjalnie oburzony, wszyscy wychwalają urodę księżnej i podkreślają jej zasługi w działalności charytatywnej. Jak dobrze powiedzieć, że w naszych czasach coś zmieniło się na lepsze.
Ale ja właściwie nie o tym chciałam napisać. U mnie przeczytacie, co inspirującego w "royal wedding" można znaleźć, organizując własny.
Skromne dekoracje świątyni podczas royal wedding
Księżna Meghan pierwszą część drogi do ołtarza pokonała w asyście przyszłego teścia – księcia Karola. A drugą część samodzielnie – miało to podkreślać feministyczne poglądy aktorki. Niemniej – jako członek rodziny królewskiej – Meghan nie może już demonstrować publicznie swoich upodobań społeczno-politycznych. Uwagę przykuwał również brak czerwonego dywanu w Kaplicy Św. Jerzego. Zarówno ślub księżnej Diany i księcia Karola w 1981 r. jak i ślub księżnej Kate i księcia Wiliama w 2011 r. ozdabiały imponujące królewskie czerwone dywany.
Źródło: Vogue.uk.com
Źródło: Vogue.uk.com
Do skromnych z pewnością nie należała girlanda, dekorująca wejście do świątyni, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wykonana została w całości z żywej zieleni i białych kwiatów: róż, naparstnicy i peonii. To ukochane kwiaty księżnej Meghan. W biało-zielonej kolorystyce utrzymany był też niewielki bukiet księżnej. Wiązanka ślubna wykonana była z kwiatów sezonowych: konwalii, niezapominajek, groszku pachnącego, tawułki, jaśminu, jarzmianka i zielonego mirtu. Bukiet przewiązano jedynie jedwabną wstążką. Razem z minimalistyczną suknią księżnej bukiet wyglądał niezwykle dziewczęco i urokliwie.
Źródło: Vogue.uk.com
Źródło: Vogue.uk.com
Dwie suknie księżnej Meghan w czasie royal wedding
Panna Młoda miała w kościele skromną, śnieżnobiałą suknię projektantki Clare Waight Keller - dyrektor brytyjskiego domu mody Givenchy. Suknia była całkowicie gładka i prosta. Wyróżniała się delikatnym łódkowym dekoltem, który subtelnie eksponował ramiona księżnej. Miała też rękaw o nietypowej dość długości ¾. Wieczorem, na drugą część royal wedding księżna Meghan założyła inną kreację. Tym razem był to projekt Stelli McCartney. Była to suknia w kolorze białej lilii, całkowicie eksponująca ramiona, ale z zabudowanym dekoltem. Stylizację dopełniały buty marki Aquazarra z jedwabistej satyny oraz pierścień matki księcia Harry`ego z imponującym błękitnym kamieniem.
Źródło: Vogue.uk.com
Źródło: Vogue.uk.com
Królewska tiara
Zadaniem prostej i wytwornej sukni było wyeksponowanie znamienitych dodatków – królewskiej tiary i imponującego welonu. A także podkreślenie nietuzinkowej urody wybranki księcia Harry`ego.
Królewska tiara na głowie księżnej Meghan to ukłon w stronę brytyjskiej rodziny królewskiej, ponieważ akcesorium to nawiązuje do tradycji. A jego obecność na głowie księżnej w dniu zaślubin jest wyrazem podążania za królewskim protokołem. Księżna Meghan – podobnie jak księżna Kate w 2011 r. – wybrała na dzień royal wedding tiarę należącą do Królowej Marii, babci królowej Elżbiety. Królewska tiara została wyprodukowana w 1932 r. a jej centralnym punktem jest broszka z 1893 r. Biżuteria ta była prezentem ślubnym księżniczki Marii ofiarowanym jej przez hrabstwo Lincoln w związku z jej małżeństwem z księciem Yorku, późniejszym królem Jerzym V. Tiara, pożyczona od królowej Elżbiety, wieńczyła 5-metrowy welon wykonany z jedwabistego tiulu, ozdobionego 53 ręcznie haftowanymi kwiatami, symbolizującymi państwa Zjednoczonego Królestwa.
Wydaje mi się, że tiara czy też diadem mogą pojawić się w stylizacjach tegorocznych Panien Młodych zainspirowanych królewskim ślubem również w naszym kraju. Na uwagę w stylizacji księżnej Meghan zasługuje też klasyczna fryzura, wykonana przez słynnego fryzjera-celebrytę – Serge Normanta oraz subtelny makijaż, który uwydatniał naturalne i – uwielbiane podobno przez Brytyjczyków – piegi księżnej. Makijaż tego typu (praktycznie niewidoczny i naturalny) określony jest jako make up – no make up.
Żródło: wishesjewelry.net
Żródło: Vogue.uk.com
Orszak weselny podczas royal wedding
W orszaku tegorocznego royal wedding wystąpiły wyłącznie dzieci. Niewątpliwie dodawało to uroku uroczystości. Wśród paziów i druhenek znalazły się 3-letnia księżniczka Charlotte i 4-letni książę George a także chrześniacy i chrześnice Młodej Pary oraz dzieci ich przyjaciół.
Źródło: Vogue.uk.com
Tort weselny Harry`ego i Meghan
Klasyczny, angielski, biały tort o smaku cytryny i czarnego bzu miał odzwierciedlać świeżość i intensywność wiosny. Tort na bazie lekkiego biszkoptu pokryto maślanym kremem i udekorowano świeżymi białymi kwiatami: różami, piwoniami i naparstnicą oraz żywą zielenią: gałązkami buku, brzozy i grabu. Zaprojektowała go specjalnie dla książęcej pary Claire Ptak – Amerykanka polskiego pochodzenia.
Źródło: Vogue.uk.com
Książę i księżna Sussex
Tytuł książęcy jest najwyższym honorem w brytyjskiej arystokracji i jednocześnie tradycyjnym prezentem ślubnym dla członka rodziny królewskiej od samej królowej. Tak też było i tym razem. Tytuły księcia i księżnej Sussex zostały Młodej Parze nadane przez królową Elżbietę i stanowiły jedyny prezent ślubny. Natomiast goście zostali poproszeni o wpłaty na cele charytatywne. Królestwo Sussex jest częścią Zjednoczonego Królestwa od zarania dziejów. Jednak sam tytuł księcia Sussex nie był historycznie często stosowany. Książę Harry jest drugim księciem w historii, który będzie tak tytułowany (pierwszym był książę August Fryderyk w 1801 r.). Natomiast księżna Meghan jest pierwszą księżną Sussex, ponieważ – mimo że August Fryderyk miał dwie żony – żadna z nich nie została uznana przez ówczesnego króla. Ciekawostką jest, że jeśli para będzie miała dzieci będą one tytułowane lord i lady. To różnica w stosunku do dzieci księcia Wiliama i księżnej Kate, które tytułowane są książętami i księżniczkami.
Meghan Markle jako Rachel Zane
Oficjalny portal rodziny królewskiej głosi, że Meghan Markle po studiach pracowała jako aktorka filmowa i telewizyjna. Jest to pewne nadużycie, bo największą rozpoznawalność przyniosła jej rola Rachel Zane w serialu „Suits” (pol. „W garniturach”). Aktorka zagrała w 7 sezonach – obecnie ogłosiła rezygnację z roli.
Muszę przyznać, że oglądałam ten serial przed ogłoszeniem związku Harry`ego i Meghan, bynajmniej nie ze względu na graną przez księżną postać:-). Akcja rozgrywa się w topowej amerykańskiej kancelarii prawniczej. Lotni i ambitni młodzi prawnicy rozwiązują skomplikowane sprawy gospodarcze, wygrywając sprawę za sprawą i zarabiając niebotyczne pieniądze. A przy okazji spędzają w tej kancelarii większość swojego życia. Jak nie trudno się domyśleć wątki osobiste mieszają się z zawodowymi. Rachel Zane to najpierw asystentka a później prawniczka i jednocześnie partnerka głównego bohatera. Trzeba też przyznać, że świetnie prezentuje się w prawniczym dress codzie. Przy odrobinie dystansu polecam zarówno dziewczynom jak i chłopakom. Natomiast dla cierpliwych – w ostatnich sezonach pojawia się ekscentryczna pani psycholog z pięknym brytyjskim akcentem.
Czy Meghan mogła przyjąć sakrament małżeństwa w obrządku anglikańskim?
Meghan Markle jako Amerykanka nigdy nie była częścią kościoła anglikańskiego, a – jak widzieliśmy – ślub książęcej pary był ślubem kościelnym. Było to możliwe, ponieważ wcześniej na specjalnej sekretnej uroczystości – deklarująca się jako protestantka Meghan – przyjęła chrzest i bierzmowanie w wyznaniu anglikańskim. W ten sposób oddała szacunek królowej Elżbiecie, która jest przecież głową kościoła anglikańskiego. Kwestia wcześniejszego rozwodu Meghan była skrupulatnie pomijana w mediach, ale przypuszczam, że nie stanowiło to żadnego formalnego problemu, ponieważ pierwsze małżeństwo księżnej zostało zawarte jako ślub cywilny. Amerykańskie pochodzenie księżniczki, a także jej dotychczasowe związki z wyznaniem protestanckim podkreślała oprawa artystyczna ceremonii, w tym kapitalne wykonanie popowego hitu „Stand By Me” w aranżacji chóru gospelowego pod przewodnictwem Karen Gibson. W moim odczuciu – najpiękniejsza część ceremonii. Nie mogłam się powstrzymać. Kto nie słyszał, polecam:
Królewskie śluby od zarania dziejów wywoływały ekscytację poddanych. Ten z maja 2018 r. był trochę inny. Dzięki postaci barwnej księżnej i kontrowersyjnego księcia przeszedł do historii jako zejście rodziny królewskiej z piedastału. Dla nas był przede wszystkim ładnym obrazkiem.
Ciekawa jestem, na ile suknie ślubne Meghan będą inspiracją dla polskich Panien Młodych, czy królewska tiara powróci do łask jako ozdoba do włosów w ślubnych stylizacjach i czy może w przyszłorocznych oprawach muzycznych ceremonii pojawią się jakieś mniej sztampowe utwory.
Jeśli interesują Cię światowe trendy ślubne zapraszam do lektury bloga w kategorii "trendy". A jeśli gubisz się w obecnych trendach i cały proces organizacji trochę Ciebie przytłacza, zachęcam do skorzystania z pomocy ekspertów ślubnych. Możesz się ze mną umówić na wstępną bezpłatną konsultację poprzez ten formularz.
Na podstawie: Vogue UK, BBC, The Guardian, The Independent, The New York Times, People, royal.uk, Angora, Wikipedia.en, wishesjewelry.net