Royal wedding okiem organizatora ślubów

z Brak komentarzy

Ostatni z brytyjskich książąt z naszego pokolenia – książę Henryk stanął na ślubnym kobiercu. Jego wybranką została amerykańska aktorka – Meghan Markle. 20 lat temu wydarzenie to zostałoby okrzyknięte mezaliansem, bo ona rozwódka, aktorka, Amerykanka, starsza od księcia i jeszcze z afroamerykańskim rodowodem, a on 6. w kolejce do korony brytyjskiej.  Dziś nikt nie jest specjalnie oburzony, wszyscy wychwalają urodę księżnej i podkreślają jej zasługi w działalności charytatywnej. Jak dobrze powiedzieć, że w naszych czasach coś zmieniło się na lepsze.

Ale ja właściwie nie o tym chciałam napisać. U mnie przeczytacie, co inspirującego w królewskim ślubie można znaleźć, organizując własny.  

Skromne dekoracje świątyni

Księżna Meghan część drogi do ołtarza pokonała w asyście przyszłego teścia – księcia Karola, a część samodzielnie – miało to podkreślać feministyczne poglądy aktorki (choć – jako członek rodziny królewskiej – Meghan nie może już demonstrować publicznie swoich upodobań politycznych). Uwagę przykuwał również brak czerwonego dywanu w Kaplicy Św. Jerzego. Zarówno ślub księżnej Diany i księcia Karola w 1981 r. jak i ślub księżnej Kate i księcia Wiliama w 2011 r. ozdabiały imponujące królewskie czerwone dywany.

Meghan Markle w drodze do ołtarza
Źródło: Vogue.uk.com
Royal Wedding_dekoracje świątyni
Źródło: Vogue.uk.com

Do skromnych z pewnością nie należała girlanda, dekorująca wejście do świątyni, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wykonana została w całości z żywej zieleni i białych kwiatów: róż, naparstnicy i peonii – ukochanych kwiatów księżnej Meghan. W biało-zielonej kolorystyce utrzymany był też niewielki bukiet księżnej. Wiązanka ślubna wykonana była z kwiatów sezonowych (część z nich podobno zebrał sam książę Harry z ogrodu pary!): konwalii, niezapominajek, groszku pachnącego, tawułki, jaśminu, jarzmianka i zielonego mirtu. Bukiet został przewiązany jedynie jedwabną wstążką i razem z minimalistyczną suknią księżnej wyglądał niezwykle dziewczęco i urokliwie.

Royal Wedding dekoracje świątyni
Źródło: Vogue.uk.com
Royal Wedding_dekoracje świątyni
Źródło: Vogue.uk.com

Dwie suknie księżnej Meghan

Panna Młoda miała w kościele skromną, śnieżnobiałą suknię jednej z najbardziej uzdolnionych brytyjskich projektantek Clare Waight Keller - dyrektor domu mody Givenchy. Suknia była całkowicie gładka i prosta. Wyróżniała się delikatnym łódkowym dekoltem, który subtelnie eksponował ramiona księżnej. Miała też rękaw o nietypowej dość długości ¾. Wieczorem, na drugą część uroczystości księżna Meghan założyła inną kreację. Tym razem był to projekt Stelli McCartney. Była to suknia w kolorze białej lilii, całkowicie eksponująca ramiona, ale z zabudowanym dekoltem. Stylizację dopełniały buty marki Aquazarra z jedwabistej satyny oraz pierścień matki księcia Harry`ego z imponującym błękitnym kamieniem.

Pierwsza suknia Meghan Markle
Źródło: Vogue.uk.com
Druga suknia Meghan Markle
Źródło: Vogue.uk.com

Królewska tiara

W moim odczuciu zadaniem prostej aczkolwiek wytwornej sukni było wyeksponowanie znamienitych dodatków – królewskiej tiary i imponującego welonu a także podkreślenie nietuzinkowej urody wybranki księcia Harry`ego. Królewska tiara na głowie księżnej Meghan była ukłonem w stronę brytyjskiej rodziny królewskiej, ponieważ akcesorium to nawiązuje do tradycji a jego obecność na głowie księżnej w dniu zaślubin jest wyrazem podążania za królewskim protokołem. Księżna Meghan – podobnie jak księżna Kate w 2011 r. – wybrała na dzień swojego ślubu tiarę należącą do Królowej Marii, babci królowej Elżbiety. Królewska tiara została wyprodukowana w 1932 r. a jej centralnym punktem jest broszka z 1893 r. Biżuteria ta była prezentem ślubnym księżniczki Marii ofiarowanym jej przez hrabstwo Lincoln w związku z jej małżeństwem z księciem Yorku, późniejszym królem Jerzym V. Tiara, pożyczona od królowej Elżbiety, wieńczyła 5-metrowy welon wykonany z jedwabistego tiulu, ozdobionego 53 ręcznie haftowanymi kwiatami, symbolizującymi państwa Zjednoczonego Królestwa. Wydaje mi się, że tiara czy też diadem mogą pojawić się w stylizacjach tegorocznych Panien Młodych zainspirowanych królewskim ślubem również w naszym kraju. Na uwagę w stylizacji księżnej Meghan zasługuje też klasyczna fryzura, wykonana przez słynnego fryzjera-celebrytę – Serge Normanta oraz subtelny makijaż, który uwydatniał naturalne i – uwielbiane podobno przez Brytyjczyków – piegi księżnej. Makijaż tego typu (praktycznie niewidoczny i naturalny) określony jest jako make up – no make up.

Żródło: wishesjewelry.net
Tiara księżnej Meghan
Żródło: Vogue.uk.com

Orszak weselny

W orszaku księżnej Meghan wystąpiły wyłącznie dzieci, co niewątpliwie dodawało uroku uroczystości. Wśród paziów i druhenek znalazły się 3-letnia księżniczka Charlotte i 4-letni książę George a także chrześniacy i chrześnice Młodej Pary oraz dzieci ich przyjaciół.

Księżniczka Charlotte
Źródło: Vogue.uk.com
Flowers girls
Źródło: Vogue.uk.com
Royal foto
Źródło: Vogue.uk.com

Tort weselny Harry`ego i Meghan

Klasyczny, angielski, biały tort o smaku cytryny i czarnego bzu miał odzwierciedlać świeżość i intensywność wiosny. Tort na bazie lekkiego biszkoptu został pokryty maślanym kremem i udekorowany świeżymi białymi kwiatami: różami, piwoniami i naparstnicą oraz żywą zielenią: gałązkami buku, brzozy i grabu. Został on specjalnie zaprojektowany dla książęcej pary i wykonany przez cukierniczkę Claire Ptak – Amerykankę polskiego pochodzenia.

Tort weselny Claire Ptak
Źródło: Vogue.uk.com

Książę i księżna Sussex

Tytuł książęcy jest najwyższym honorem w brytyjskiej arystokracji i jednocześnie tradycyjnym prezentem ślubnym dla członka rodziny królewskiej od samej królowej. Tak też było i tym razem. Tytuły księcia i księżnej Sussex zostały Młodej Parze nadane przez królową Elżbietę i stanowiły jedyny prezent ślubny. Goście zostali poproszeni o wpłaty na cele charytatywne.  Królestwo Sussex jest częścią Zjednoczonego Królestwa od zarania dziejów, ale sam tytuł księcia Sussex nie był historycznie często stosowany. Książę Harry jest drugim księciem w historii, który będzie tak tytułowany (pierwszym był książę August Fryderyk w 1801 r.), natomiast księżna Meghan jest pierwszą księżną Sussex, ponieważ – mimo że August Fryderyk miał dwie żony – żadna z nich nie została uznana przez ówczesnego króla. Ciekawostką jest, że jeśli para będzie miała dzieci będą one tytułowane lord i lady a nie – jak dzieci księcia Wiliama i księżnej Kate – książętami i księżniczkami.

Meghan Markle jako Rachel Zane

Oficjalny portal rodziny królewskiej głosi, że Meghan Markle po studiach pracowała jako aktorka filmowa i telewizyjna. Jest to pewne nadużycie, bo największą (i chyba jedyną) rozpoznawalność przyniosła jej rola Rachel Zane w serialu „Suits” (pol. „W garniturach”). Aktorka zagrała w 7 sezonach – obecnie ogłosiła rezygnację z roli. Muszę przyznać, że oglądałam ten serial przed ogłoszeniem związku Harry`ego i Meghan, bynajmniej nie ze względu na graną przez księżną postać:-). Akcja rozgrywa się w topowej amerykańskiej kancelarii prawniczej, w której lotni i ambitni młodzi prawnicy rozwiązują skomplikowane sprawy gospodarcze, wygrywając sprawę za sprawą i zarabiając niebotyczne pieniądze, a przy okazji spędzając w tej kancelarii większość swojego życia. Jak nie trudno się domyśleć, po pewnym czasie wątki osobiste mieszają się z zawodowymi. Rachel Zane to najpierw asystentka a później prawniczka i jednocześnie partnerka głównego bohatera. Trzeba też przyznać, że świetnie prezentuje się w prawniczym dress codzie. Przy odrobinie dystansu polecam zarówno dziewczynom jak i chłopakom, a dla cierpliwych – w ostatnich sezonach pojawia się ekscentryczna pani psycholog z pięknym brytyjskim akcentem.

Czy Meghan mogła przyjąć sakrament małżeństwa w obrządku anglikańskim?

Meghan Markle jako Amerykanka nigdy nie była częścią kościoła anglikańskiego, a – jak widzieliśmy – ślub książęcej pary był ślubem kościelnym. Było to możliwe, ponieważ wcześniej na specjalnej sekretnej uroczystości – deklarująca się jako protestantka Meghan – przyjęła chrzest i bierzmowanie w wyznaniu anglikańskim. W ten sposób oddała szacunek królowej Elżbiecie, która jest przecież głową kościoła anglikańskiego. Kwestia wcześniejszego rozwodu Meghan była skrupulatnie pomijana w mediach, ale przypuszczam, że nie stanowiło to żadnego formalnego problemu, ponieważ pierwsze małżeństwo księżnej zostało zawarte jako ślub cywilny. Amerykańskie pochodzenie księżniczki, a także jej dotychczasowe związki z wyznaniem protestanckim podkreślała oprawa artystyczna ceremonii, w tym kapitalne wykonanie popowego hitu „Stand By Me” w aranżacji chóru gospelowego pod przewodnictwem Karen Gibson. W moim odczuciu – najpiękniejsza część ceremonii. Nie mogłam się powstrzymać. Kto nie słyszał, polecam:

 

Królewskie śluby od zarania dziejów wywoływały ekscytację poddanych. Ten z maja 2018 r. był trochę inny. Dzięki postaci barwnej księżnej i kontrowersyjnego księcia przeszedł do historii jako zejście rodziny królewskiej z piedastału. Dla nas był przede wszystkim ładnym obrazkiem.

Ciekawa jestem, na ile suknie ślubne Meghan będą inspiracją dla polskich Panien Młodych, czy królewska tiara powróci do łask jako ozdoba do włosów w ślubnych stylizacjach i czy może w przyszłorocznych oprawach muzycznych ceremonii pojawią się jakieś mniej sztampowe utwory.

 

Na podstawie: Vogue UK, BBC, The Guardian, The Independent, The New York Times, People, royal.uk, Angora, Wikipedia.en, wishesjewelry.net