fbpx

Ultrafiolet w ślubnych stylizacjach

z Brak komentarzy

Ultrafiolet to według prestiżowego amerykańskiego Instytutu Pantone najmodniejszy kolor 2018 roku. Niewątpliwie jest to wybór kontrowersyjny, szczególnie w branży ślubnej, w której od kilku sezonów królują pastele, brudne róże i eukaliptusowe zielenie. Czy kolor ten zagości w tegorocznych ślubnych stylizacjach? Czy przypadnie do gustu przyszłym Pannom Młodym? Zobaczcie przegląd inspiracji na wykorzystanie fioletu na Waszych ślubach i weselach.

Przedstawiciele Instytutu, uzasadniając swój wybór, odwoływali się do oryginalności i innowacyjności tej barwy. Dyrektor Instytutu Pantone uważa, że „ultrafiolet wprowadza naszą świadomość oraz potencjał na wyższy poziom - od eksplorowania nowych technologii i innych galaktyk, po artystyczną ekspresję i duchową refleksję, ultrafiolet toruje drogę temu, co ma jeszcze nadejść” (źródło: strona Instytutu Pantone).

Ultrafiolet_kolor roku 2018

Jakie kwiaty ślubne mogą być fioletowe?

Pierwsze nasze skojarzenie z fioletowymi kwiatami to wrzos, bez i lawenda. Wszystkie te rośliny rosną w naszym klimacie i znakomicie pasują do wiązanek ślubnych w stylu boho i rustykalnym (głównie jako kompozycje monochromatyczne). Świetnie też komponują się z innymi kwiatami, np. eustomą, dalią, frezją czy zawilcem. Są to też kwiaty sezonowe. Lawenda kwitnie od połowy czerwca do połowy września, na bez mogą sobie pozwolić majowe Panny Młode, a wrzos to pierwszy symbol jesieni i kwitnie we wrześniu. Jeśli myślicie o bzie w bukiecie ślubnym, musicie wiedzieć, że jest to roślina dość nietrwała i umieszczając ją w bukiecie ślubnym należy ją odpowiednio zabezpieczyć, aby wytrwała całą uroczystość. Oprócz klasyków warto pamiętać, że w fiolecie występuje też piękny elegancki kwiat – kalia, równie dostojna, ale mniej trwała hortensja czy z kwiat z charakterystycznym czarnym środkiem – zawilec. Kalie hodowlane są dostępne cały rok, ale naturalną porą ich kwitnięcia jest końcówka czerwca. Hortensje to dość wymagające kwiaty i okres ich kwitnienia różni się w zależności od odmiany i rodzaju podłoża na jakim jest uprawiana, ale najczęściej jest dostępna od końca czerwca do końca lipca. Natomiast zawilec wita wiosnę i żegna jesień, także jest dostępny niemal przez cały sezon ślubny. Moją propozycją dla zimowych Panien Młodych, które myślą o fioletowych kwiatach w wiązance - oprócz kalii – jest dostojny i egzotyczny storczyk.

Fioletowy bukiet ślubny

Druhny w odcieniach fioletu

Pomysłem na wykorzystanie fioletowego koloru na ślubie i weselu są też kreacje druhen. Inicjatywa staje się szczególnie efektowna, gdy posiadamy co najmniej kilka druhen ubranych w korespondujący ze sobą sposób. Nie muszą być to jednakowe suknie, mogą być różne fasony (dopasowane do sylwetek druhen) uszyte z tego samego materiału albo różne odcienie tego samego koloru. Motyw ten pięknie wychodzi na zdjęciach, ale w polskich realiach, gdzie nie są jeszcze popularne wypożyczalnie strojów wizytowych, najlepszym pomysłem na wykonanie takich kreacji jest wizyta u zdolnej krawcowej.

druhny w fioletpwych sukienkach

Jak ubrać flower girls?

Flower girls to dziewczynki w orszaku, których zadaniem jest sypanie kwiatków. Czasami mają też inne funkcje jak niesienie obrączek czy podtrzymywanie welonu Panny Młodej. Również ich strojem można podkreślić fioletowy motyw przewodni ślubu. Bardzo ładnie prezentować się będą fioletowe czy liliowe sukieneczki, ale można również ubrać dziewczynki na biało a sukienki przewiązać w talii fioletową aksamitną szarfą. Ciekawym rozwiązaniem dla flower girls są też tiulowe rozkloszowane spódnice. Można je kupić w każdym kolorze i rozmiarze. Elementem ujednolicającym wygląd dziewczynek w orszaku mogą być też wianuszki lub koszyki. Angażując dzieci do orszaku ślubnego musimy pamiętać, że… zawsze mogą zmienić zdanie 🙂 Warto też powierzać te role dzieciom w przedziale wiekowym 3-6 lat. Młodsze mogą nie dojść do ołtarza a starsze bardziej się wstydzić.

Flower girl w fiolecie

Jagodowy tort ślubny

Zarówno klasyczne torty angielskie jak i hit ostatniego sezonu tzw. naked cakes (torty odkryte) wyśmienicie prezentują się z fioletowymi dodatkami. Najlepiej sprawdzą się tu sezonowe owoce: jagody, borówki amerykańskie czy jeżyny oraz - dobrane do stylu wesela - żywe kwiaty. Wybierając tort weselny, nie zapominajcie o smaku, bo tort powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale też dobrze smakować. Nie powinien być zbyt słodki. Passé są też ostatnio torty umieszczane na tradycyjnych metalowych stelażach. Konstrukcja, podtrzymująca tort powinna być niewidoczna.

Papeteria ślubna z fioletowymi motywami

Wybór Instytutu Pantone sprawił, że fiolet pojawił się także w projektach czołowych polskich firm poligraficznych. Fioletowy występuje na ślubnej papeterii w coraz to odważniejszych zestawieniach – nie tylko z różem i zielenią, ale także z odcieniami bordo i złotego. Poniżej przykładowe projekty: lawendowy wianek ze wstążeczką i aplikacją firmy Kartalia, ciemiernik autorstwa Love Prints, oraz złoty pył zaprojektowany przez Papier&Ślub. Zachęcam Was też do obejrzenia innych projektów na ww. stronach. Być może znajdziecie inspiracje na własne zaproszenia.

Osobiście byłam sceptyczna co do wyboru Instytutu i – mówiąc delikatnie - umiarkowanie podzielałam entuzjazm przedstawicieli instytutu wyznaczającego światowe trendy kolorystyczne. Jednak przygotowując ten materiał, doszłam do wniosku, że „fiolet nie jedno ma imię” i że można go naprawdę ciekawie wykorzystać na ślubie i weselu. Ciekawa jestem, czy zdecydowałyście się na fiolet na Waszych uroczystościach 🙂