Gdzie zamówić zaproszenia ślubne?
Niezależnie od tego, czy do zaproszeń przywiązujecie dużą wagę, czy też mniejszą, wybierając firmę poligraficzną, która przygotuje Wasze zaproszenia poza designem powinniście zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- jakość i staranność wykonania,
- termin realizacji,
- kompleksowość usługi, czyli to czy oprócz zaproszeń możecie u nich zamówić winietki, plan sali, menu, winietki i ew. inne dodatki poligraficzne.
Jeśli nie widzieliście jakiś zaproszeń na żywo a dana firma nie ma swojego showroomu w Waszym mieście, nielam zawsze można zamówić próbki zaproszeń. Sprawdzicie w ten sposób jakość papieru i wydruku, grubość koperty i ogólną staranność wykonania. Termin realizacji możecie zweryfikować w regulaminie zamawiania. Niektóre firmy liczą kilkanaście dni roboczych na wykonanie zaproszeń, do czego trzeba dolcizyć czas wysyłki i akceptacji projektu przez Was oraz ewentualne zmiany. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia zamawiania winietek, menu lub planu sali, bo to się zwykle robi w ostatnim miesiącu przygotowań. Dlatego musicie dokładnie policzyć, czy zdążycie.
Co to jest save the date?
Save the date to nic innego jak powiadomienie gości o dacie przyjęcia. Może mieć formę papierową bądź elektroniczną. Może być to nawet ustny przekaz. Można powiadomoś gości o terminie nawet jeśli nie znamy innych szczegółów poza datą przyjęcia. Robi się to najczęściej w następujących okolicznościach:
- jeśli do wesela mamy bardzo dużo czasu a już znamy datę,
- kiedy planujemy wesele w sezonie urlopowym,
- gdy mamy gości zagranicznych,
- jeśli wesele mamy w piątek, w niedzielę lub w środku tygodnia.
Celem save the date jest uprzedzenie gości, że planujecie wesele w takim terminie po to, aby mogli wcześniej zaplanować urlop w pracy, rodzinne wakacje, rezerwację lotu lub żeby nie zaplanowani własnego wesela w tym terminie, co Wasze.
Czy zaproszenia ślubne trzeba rozdawać osobiście?
Nie ma takiego obowiązku. Wysłanie zaproszeń drogą pocztową to żadne faux pa. Tym bardziej jeśli mieszkacie zagranicą albo macie gości w różnych częściach Polski. Niemniej wiem, że w niektórych regionach Polski osobiste wręczanie zaproszeń jest tradycją. Należy też wspomnieć, że osobiste zapraszanie może być bardzo przyjemne. Głównie ze względu na to, że możecie z Waszymi gośćmi spokojnie porozmawiać na co rzadko jest czas na weselu. Ale jeśli planujecie osobiste zaproszanie, musicie to uwzględnić w harmonogramie zapraszania po to, aby wszyscy goście otrzymali zaproszenia odpowiednio wcześnie.
Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne?
Planując terminarz rozdawania zaproszeń, powinniśmy spojrzeć na ten proces achronologicznie, czyli od daty wesela wstecz.
- Termin potwierdzenia przybycia. To, jaką datę wpiszemy na zaproszeniu jako datę potwierdzenia przybycia zależy od naszej umowy z salą weselną. Bo to obiekt określa, kiedy powinniśmy mu podać ostateczną liczbę gości weselnych. Może to być 30 dni, może być 14 a może nawet 7 dni. Ale na potrzeby tej kalkulacji załóżmy, że obiekt oczekuje od nas podania ostatecznej liczby gości na miesiąc przed weselem. Wówczas od tego terminu powinniśmy odjąć jeszcze tydzień, którego potrzebujemy na obdzwonienie gości, którzy nas nie poinformowali. Z tego powodu data potwierdzenia przybycia powinna być na 5 tygodni przed weselem.
- Termin rozdania zaproszeń. Miesiąc albo dwa miesiące przed potwierdzeniem przybycia, czyli ok. 2-3 miesiące przed datą wesela wszyscy goście powinni otrzymać zaproszenia. Wynika to z zasad savoir vivre i powoduje, że nikt nie będzie się czuł „zaproszony na ostatnią chwilę”.
- Początek rozdawania zaproszeń. Oczywiście to, kiedy zacznimy zapraszać gości zależy od tego, ilu gości mamy i ile mamy wolnego czasu. Niemniej zakładając, że mamy 100 osób do zaproszenia i większość chcemy zaprosić osobiście, powinniśmy sobie dać min. 2 miesiące na zapraszanie. Czyli zaczynamy zapraszać ok. 4-5 miesięcy przed weselem.
Oczywiście są to terminy umówne i może być wiele okoliczności indywidualnych, które zmienią ten kalendarz, np. święta lub rodzinne uroczystości, na których spotykamy znaczną część rodziny. W takich sytuacjach możemy przyspieszyć proces rozdawania zaproszeń. Przestrzegam natomiast przed zmianami w drugą stronę, czyli np. ustawieniem terminu potwierdzenia na 3 miesiące przed ślubem i weselem.
Kiedy zamawiać zaproszenia ślubne?
Na zamówienie zaproszeń ślubnych powinniśmy sobie dać ok. 3 miesiące czasu. Dlaczego tak długo?
Mniej więcej miesiąc jest nam potrzebny na znalezienie odpowiednich zaproszeń, przygotowanie treści, ostateczne zweryfikowanie listy gości, uzupełnienie braków w liście gości, decyzje odnoścnie zmiennych elementów w zaproszeniach i skonfigurowanie zamówienia.
Kolejny miesiąc to czas między złożeniem zamówienia a zaakceptowaniem projektu. W tym czasie firma poligraficzna adaptuje zaproszenia do naszej treści, wysyła nam pierwszy projekt do weryfikacji, my sprawdzamy i zgłaszamy ewentualne zmiany i czekamy na kolejną wersję projektu. Gdy wszystko sprawdzimy i nie mamy zastrzeżeń akcpetujemy projekt do druku.
I jeszcze miesiąc będzie potrzebny na fizyczną realizację zamówienia (druk i pakowanie) oraz na wysyłkę. Ten ostatni etap trwa zwykle krócej, ale zakładając pesymistycznie miesiąc, zyskujemy więcej czasu na osobiste zapraszania.
Podsumowują, od momentu rozpoczęcia poszukiwań wymarzonych zaproszeń do czasu odebrania przesyłki kurierskiej powinniśmy policzyć ok. 2,5-3 miesiące.
Co to jest personalizacja zaproszeń ślubnych?
Jeśli chodzi o kryterium personalizacji zaproszeń, możemy je podzielić na 3 rodzaje:
- zaproszenia personalizowane: wydrukowane imię i nazwisko gości
- zaproszenia z miejscem do samodzielnego wpisania imion i nazwisk gości
- zaproszenia niepersonalizowane: wszystkie są takie same + imię i nazwisko piszemy/ drukujemy na kopercie
Jeśli wybieramy opcję PERSONALIZOWANĄ to zasadą ortografii języka polskiego jest odmiana nazwisk polskich w bierniku, czyli zapraszamy: kogo? co?
Państwa Barbarę i Krzysztofa Kurków a nie: Barbarę i Krzysztofa Kurek
Państwa Martynę i Tomasza Zająców a nie: Martynę i Tomasza Zając, ale też Pana Tomasza Zająca a nie Pana Tomasza Zając.
Jest wiele takich nazwisk. I to jest bardzo problematyczny i kontrowersyjny temat, dlatego polecam opcję zaproszeń niepersonalizowanych z nadrukiem nazwisk na kopertach. Wówczas na kopercie piszemy imiona i nazwiska w mianowniku i nie musimy się martwić odmianą.
Czy wypada zapraszać bez dzieci?
To bardzo indywidualna sprawa. Co do zasady, obserwując wiele różnych przyjęć weselnych, jestem zdania, że wesele nie jest przyjęciem dla dzieci. Sama osobiscie swoich dzieci na wesele bym nie wzięła. Ale wiadomo, że są różne sytuacje, czasami w bardzo bliskiej rodzinie są dzieci albo Para Młoda ma dzieci. W takich sytuacjach trudno jest zapraszać bez dzieci. Trzeba natomiast zadbać, żeby dzieci były bezpieczne i miały w miarę ciekawy czas a rodzice chwilę wytchnienia, ale to jest temat organizacji wesela z dziećmi. Natomiast jeśli chodzi o samo zapraszanie z dziećmi to trzeba tu być bardzo elastycznym i dopasować się do sytuacji rodzinnej.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny, a jeśli znać kogoś, komu może się przydać – podziel się nim. Będzie mi bardzo miło. Jeśli potrzebujesz wsparcia wedding plannera, na którymkolwiek z etapów organizacji, napisz mi proszę wiadomość.