Komu potrzebny jest wedding planner?

z Brak komentarzy

Konsultant ślubny to osoba, która pomaga Młodej Parze i jej Rodzicom w czasie przygotowań do ślubu i wesela oraz w dniu uroczystości. Proces organizacji to zwykle ponad rok mozolnych przygotowań, w czasie których korzystacie z wiedzy i doświadczenia osoby z branży ślubnej. Konsultant ślubny jest Waszym drogowskazem, wsparciem i Waszą osobistą asystentką. Dba o to, abyście czuli satysfakcję i przyjemność nie tylko w dniu ślubu, ale także w czasie całego procesu organizacji.

Biurko wedding plannera
Fotografia: #FotoDoKwadratu

Co robi konsultant ślubny?

Opracowanie harmonogramu przygotowań

Po uwzględnieniu Waszych potrzeb i przy wykorzystaniu doświadczenia wedding plannera przygotuje on harmonogram przygotowań Waszego ślubu. Znajdziecie tam wszystkie najważniejsze terminy, będzie on na bieżąco aktualizowany i pozwoli Wam uniknąć paniki, że o czymś zapomnieliście albo czegoś nie zdążycie. Odpowiednie zaplanowanie działań w czasie pozwoli Wam spać spokojnie na 3 miesiące, miesiąc i 2 tygodnie przed ślubem.

 

Przygotowanie budżetu ślubnego

Konsultant zapewni Wam szybko i sprawnie dostęp do aktualnych cen w branży, co pozwoli na przygotowanie optymalnego dla Was budżetu ślubnego. Niektórzy konsultanci mają już wypracowane rabaty u innych usługodawców, które mogą Wam udostępnić. Wedding planner będzie też czuwał nad przestrzeganiem budżetu, aktualizował go na bieżąco i alarmował o ewentualnych przekroczeniach.

 

Współtworzenie spójnej wizji uroczystości

Zadaniem wedding plannera jest też wypracowanie – wspólnie z Wami – spójnego stylu uroczystości. Nie ingeruje on w Wasze gusta, ale doradza, proponuje i dba, aby wszystkie zaplanowane elementy do siebie pasowały.

 

Typowanie lokalizacji

Po poznaniu Waszych preferencji i wyobrażeń oraz tzw. warunków progowych, m.in. liczby osób, chęci przeżycia ślubu plenerowego, odległości od ważnych miejsc, dostępności ogrodu i pokoi noclegowych oraz budżetu i terminu, organizator ślubów przedstawia Wam oferty kilku obiektów, które potencjalnie spełniają Wasze oczekiwania a następnie wspólnie z Wami jedzie na oględziny wybranych miejsc i spotkanie z menedżerem/ właścicielem obiektu. Na podstawie poznanych miejsc i ofert oraz odbytych rozmów podejmujecie decyzję o miejscu uroczystości.

 

Rekomendacja podwykonawców

Konsultant ślubny dysponuje bazą kontaktów z branży ślubno-weselnej i poleca Wam sprawdzonych podwykonawców. Podstawowymi usługami, których prawdopodobnie będziecie szukać na rynku są: oprawa muzyczno-artystyczna, usługi foto i video, usługi florystyczno-dekoratorskie, tort i słodkości, alkohole, atrakcje dla dzieci, usługi związane ze stylizacjami Waszymi i Waszych najbliższych i szkoła tańca oraz być może inne. Angaż wedding plannera pozwoli Wam Wasz cenny czas poświęcić na inne ważne sprawy w Waszym życiu.

 

Negocjowanie umów

Po stronie wedding plannera jest też dbanie o Wasz interes w każdej podpisywanej przed ślubem umowie. Jeśli nie macie doświadczenia w branży eventowej, hotelowej czy gastronomicznej możecie być zaskoczeni, jak różne bywają kontrakty zawierane przez Narzeczonych.

 

Pomoc przy formalnościach

Wedding planner przeprowadzi Was przez aspekty formalno-prawne w urzędzie i w świątyni. Podpowie, gdzie i kiedy się udać, co można załatwić przez internet, jak się zabrać za ślub plenerowy, jednostronny, ślub z obcokrajowcem, czy ślub poza granicami naszego kraju.

 

Zarządzanie logistyką i akomodacją

Rezerwacja noclegów i środków transportu dla gości to kwestia, którą Młoda Para absolutnie nie jest w stanie zarządzić w dniu ślubu. Jeśli macie gości zagranicznych lub z drugiego końca kraju albo organizujecie jakąkolwiek formę transportu dla gości powinniście dynamicznie zarządzać tymi sprawami na kilka dni przed ślubem i w dniu ślubu. Pozwoli Wam to np. uniknąć kosztów niewykorzystanych pokoi noclegowych.

 

Edycja papeterii ślubnej

Konsultant ślubny pomoże Wam sformułować i wyedytować odpowiednie zaproszenia ślubne i inne elementy papeterii. Będzie czuwał nad procesem ich zamawiania i odpowiednim rozmieszczenia na sali weselnej.

 

Wykonanie strony www

Na specjalne życzenie wedding planner może przygotować dla Was i Waszych gości okolicznościową stronę internetową, na której goście znajdą wszystkie potrzebne informacje. Może też prowadzić Waszego ślubnego fanpage`a, gdzie będziecie zamieszczać posty, dotyczące Waszych przygotowań i samego ślubu.

 

Konsultacje ślubne

Niektórzy konsultanci mają w swojej ofercie też usługi doradcze dla Par, które generalnie chcą wszystko zrobić samodzielnie, ale potrzebują rady lub informacji, jak się za konkretny element zabrać. Takie indywidualne konsultacje mogą być prowadzone na żywo – w czasie spotkania lub online – na skype.

 

Koordynacja dnia ślubu

To usługa polegająca na obecności i dyspozycyjności wedding plannera na miejscu uroczystości w dniu ślubu i wesela i pilnowaniu wszystkich spraw. Co to dokładnie oznacza? Konsultant ślubny w dniu ceremonii zarządza przygotowanym wcześniej scenariuszem dnia ślubu, czuwa nad zgraniem czasowym wszystkich usługodawców, rozlicza się w Waszym imieniu z podwykonawcami, rozwiązuje wszystkie problematyczne sytuacje i dba o Wasz spokój. Jednym słowem – jest osobistą asystentką Młodej Pary.

Fotografia: Monika Umańska

Komu jest potrzebny konsultant ślubny?

Przyszłym Pannom Młodym, jeżeli:
  • jesteś pochłonięta życiem zawodowym, pracujesz po godzinach, często wyjeżdżasz, nie masz czasu zająć się przygotowaniami do ślubu;
  • mieszkasz za granicą lub na drugim krańcu kraju, a ślub organizujesz w rodzinnych stronach;
  • masz małe dziecko i to jemu poświęcasz swój czas;
  • chcesz sama zorganizować swój ślub, bo od zawsze o tym marzyłaś, ale chętnie skorzystałabyś z rad doświadczonej osoby w tym temacie;
  • planowałaś zorganizować ten dzień sama, ale teraz widzisz, że czas pędzi nieubłaganie a większych postępów – brak.

 

Przyszłym Panom Młodym, jeżeli:
  • temat przygotowań do ślubu wywołuje w Waszym związku i w Waszych rodzinach napiętą atmosferę i chciałbyś temu zaradzić;
  • widzisz jak Twoja Narzeczona stresuje się przygotowaniami do ślubu i chciałbyś jej pomóc.

 

Rodzicom Narzeczonych, jeżeli:
  • Twoje dorosłe dzieci przygotowują się do własnego ślubu i wesela i zauważasz, ile czasu i energii ich to kosztuje, co muszą poświęcić, żeby się dobrze przygotować do tego dnia, jak frustrujące bywa wyszukiwanie odpowiednich podwykonawców i chciałabyś/ chciałbyś im pomóc, ale sama/ sam nie na wszystkim się znasz.

 

Młoda Para w ogrodzie
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

Ile to kosztuje?

Nie ma się co oszukiwać, że doradztwo wedding plannera jest podstawową usługą ślubną. Nie jest. Ślub i wesele mogą się odbyć bez konsultanta ślubnego. A nie odbędą się bez księdza/ urzędnika, zespołu/ dja, cateringu, obiektu weselnego, sukni ślubnej, obrączek i innych ważnych elementów. Jednak jest to usługa, która pozwoli Wam poczuć się na własnym weselu spokojnie, dostojnie i szczęśliwie, czyli adekwatnie do sytuacji, w jakiej się znajdziecie.

Każdy, kto z bliska przyglądał się Młodej Parze w dniu ślubu widział, jak to wygląda w praktyce: stres, adrenalina, pośpiech, sprzeczki… Sama pamiętam, jak na moim weselu około 21 przyjechał Pan od fotobudki i zapytał mnie, gdzie ma się rozstawić. Nie miałam pojęcia, gdzie on ma się rozstawić i – szczerze – była to jedna z ostatnich rzeczy, o których wtedy myślałam.

Różnica między Panną Młodą na ślubie z wedding plannerem a Panną Młodą na ślubie bez wedding plannera jest jak różnica między Cate Blanchett na gali wręczenia Oskarów a jej asystentką na tej samej uroczystości. Wiadomo, że gwiazda zajmuje się innymi rzeczami niż jej asystentka i wiadomo, że nie da się na tej samej imprezie być jedną i drugą. Jeśli masz swojego wedding plannera, możesz być gwiazdą wieczoru na swoim ślubie.

Ile to dokładnie kosztuje? Na pewno trochę zależy od regionu Polski, ale zasadniczo cena za usługi konsultanta ślubnego zależy od zakresu jego zadań. W większości przypadków możecie wybrać, z których elementów oferty korzystacie a z których nie. W Warszawie ceny zaczynają się od 100 zł za godzinną konsultację do 12 tys. zł za kompleksową organizację ślubu i wesela, łącznie ze ślubem plenerowym, przygotowaniem strony www, organizacją wieczoru panieńskiego i dostępnością wedding plannera 24 godz na dobę. Natomiast kompleksowa organizacja w zakresie podstawowym to w Warszawie koszt rzędu 5-7 tys. zł. Sama usługa koordynacji to koszt ok. 2 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że niemal każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnej wyceny. Konsultanci często też mają pakiety promocyjne, dlatego warto pytać.

Biurko wedding plannera
Fotografia: #FotoDoKwadratu

Dlaczego w Polsce tak mało wesel organizowanych jest przez wedding plannerów?

Do tej pory, przyglądając się Klientom (potencjalnym, przyszłym i niedoszłym) zaobserwowałam cztery zasadnicze przyczyny niekorzystania z usług konsultanta ślubnego.

 

Po pierwsze - deficyt zaufania

W Polsce wciąż panuje przekonanie, że zatrudniając konsultanta ślubnego, powierzysz komuś swój ślub i utracisz kontrolę nad stylem, charakterem i przebiegiem uroczystości. A tymczasem prawda jest taka, że dobry wedding planner zrobi za Ciebie to, czego nie umiesz/ nie lubisz/ nie chcesz/ nie możesz robić, zostawiając Ci przy tym przyjemność organizacji i poczucie, że od Ciebie wszystko zależy. Pozwoli Ci przejść przez proces przygotowań bez stresu i cieszyć się nim. Będzie Twoim doradcą i przyjaciółką.

 

Po drugie – wiara w świadkową

Wiele Dziewczyn jest przekonanych, że nie potrzebują konsultanta ślubnego (szczególnie na usługę koordynacji), bo mają „ogarniętą” świadkową, która na pewno im pomoże. Tymczasem okazuje się, że w dniu wesela świadkowa jest owszem skoncentrowana na pomocy Pannie Młodej, ale jest to pomoc bardzo osobista. Zwykle nie ma czasu na sprawdzenie dekoracji w kościele, zarządzanie transportem gości czy konsultacje z zespołem. Poza tym, w dniu ślubu jest też bardzo ważnym gościem i sama musi się dobrze przygotować (makijaż, fryzura, suknia). Dlatego, przy najszczerszych chęciach, nawet bardzo zaradna i błyskotliwa świadkowa nie jest w stanie zastąpić konsultanta ślubnego.

 

Po trzecie – braki budżetowe

Wiele osób dostrzega zalety współpracy z wedding plannerem, ale budżet uroczystości nie pozwala na jego zatrudnienie. Oczywiście w większości przypadków jest to temat bezdyskusyjny, ale czasami warto wycenić zakres najpotrzebniejszych zadań konsultanta, spojrzeć na budżet chłodnym okiem i zastanowić się, czy aby na pewno chcemy serwować gościom ciepłe danie co 1,5 godziny albo czy fotobudka, fajerwerki, stacja live cooking i występ magika to nie zbyt dużo atrakcji jak na jeden wieczór. Być może w niektórych przypadkach brak budżetu na konsultanta to kwestia priorytetów.

 

Po czwarte – niewiedza o usługach

Zawód konsultanta ślubnego jest też w Polsce stosunkowo mało spopularyzowany i część osób (szczególnie Rodziców Par Młodych) nie wie, że takie usługi są już dostępne na rynku i można z nich skorzystać. Osobiście przypomina mi to sytuację, która jeszcze kilka lat temu dotyczyła zawodu dekoratora wnętrz. Kiedyś, gdy ktoś zatrudniał architekta wnętrz do pomocy przy aranżacji domu czy mieszkania to był wyjątkiem wśród znajomych a niektórzy uważali nawet, że to swoisty rodzaj fanaberii. Dziś jest to usługa dość powszechna i wiele osób wyżej ceni czas spędzony z rodziną czy poświęcony na rozwój osobisty niż oszczędności związane z niekorzystaniem z usług dekoratora wnętrz.

 

Jeśli jesteś zainteresowana/y wstępną wyceną usług konsultanta ślubnego w Waszym przypadku, skontaktuj się ze mną. Chętnie się z Tobą spotkam, omówimy szczegółowo Waszą uroczystość, a następnie przygotuję dla Was ofertę. Skorzystacie albo nie.