Wesele w duchu slow wkradło się w ślubno-weselne stylizacje i skradło serce wielu. Doskonale wpisuje się w trend wesel boho, rustykalnych i zero waste oraz mniejszych przyjęć plenerowych lub półplenerowych. O co w tym właściwie chodzi i na co zwrócić uwagę organizując slow wedding?
Co to jest slow wedding?
Slow wedding to przede wszystkim wesele na luzie, swobodne, bez dress codu i sztywnego harmonogramu, który goście czują na plecach. W całej koncepcji chodzi o to, aby na przyjęciu weselnym zarówno gości jak i Para Młoda się zrelaksowali, odpoczęli, pobyli ze sobą, robiąc to, na co mają ochotę.
Dwudniowe slow wedding w plenerze
Wesela w stylu slow najczęściej odbywają się w plenerze lub w tak zwanym półplenerze. Półplener to sytuacja, w której konsumpcja jest pod dachem, ale pozostałe elementy odbywają się w bliskim kontakcie z naturą. W polskich warunkach atmosferycznych to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż typowy plener. Elementy wesela, które z powodzeniem można „wyprowadzić” poza przestrzeń zadaszoną to: ślub cywilny lub humanistyczny, strefa chill out, animacje dla dzieci, atrakcje dla dorosłych, powitanie Pary Młodej, życzenia, pierwszy taniec lub nawet wszystkie tańce. To wszystko - przy dobrej pogodzie - może odbyć się poza strefą konsumpcyjną. Doskonale do tego typu imprez sprawdzają się obiekty typu stodoła, szklarnia, namiot.
Duży wpływ na atmosferę relaksu i braku pośpiechu ma fakt, że wesele w stylu slow zaplanowane jest jako impreza dwudniowa, tzn. z poprawinami. To powoduje, że goście wiedzą, że zdążą jeszcze porozmawiać ze wszystkimi, są mniej zestresowani i mogą więcej czerpać z przyjęcia. Należy wówczas gościom zorganizować nocleg lub transport. To również znacząco wpłynie na ich komfort.
Harmonogram przyjęcia w duchu slow
Ważnym aspektem w przypadku tego typu wesel jest harmonogram przyjęcia. Należy ułożyć go w takim sposób, aby goście nie zerkali nerwowo na zegarek. Jak to osiągnąć? O to kilka wskazówek:
- Wybieramy na wesele obiekt, który gwarantuje bliski kontakt z naturą i jest z dala od zgiełku miasta.
- Zapraszamy gości ok 20-30 minut przed ceremonią, informując jednocześnie na zaproszeniach, że ceremonia odbędzie się o konkretnej godzinie. W tym czasie organizujemy dla gości małe przekąski, tzw. finger food i koniecznie wodę, lemoniadę, soki do picia. Minimalizujemy dzięki temu prawdopodobieństwo, że część gości się spóźni i powodujemy, że już przed ceremonią mogą doświadczyć uroków miejsca ceremonii.
- Po obiedzie dajmy gościom ok 30-40 minut czasu na porozmawianie, wyjście na zewnątrz, wypicie drinka. Nie zaczynamy imprezy bezpośrednio po obiedzie.
- Nie robimy kolejnych dań ciepłych w formie serwowanej. Zamiast tego ustawiamy bufety z jedzeniem.
- W czasie przyjęcia nie zwołujemy gości na kolejne punkty programu. Pozwalamy im robić to na co aktualnie mają ochotę: ci co chcą tańczyć – mogą tańczyć; ci, którzy są głodni – mogą zjeść; inni mogą pospacerować a jeszcze inni – robić zdjęcia.
Jedzenie na slow wedding
Na weselach w stylu slow Młodzi najczęściej wybierają proste i tradycyjne potrawy i zwracają uwagę, aby serwis nie trwał zbyt długo. Częściej decydują się na 2-daniową kolację serwowaną niż kolację składającą się z 4 dań w serwisie. Kolejne dania ciepłe podawane są w bemarach, które są ciągle podgrzewane. Dzięki temu goście mogą skorzystać z ciepłego posiłku, kiedy mają na to ochotę a nie o wyznaczonej przez obiekt porze.
Często podczas slow wedding mamy do czynienia z daniami wegańskimi lub wegetariańskimi, które potrafią zdominować nawet całe menu.
Atrakcje podczas slow wedding
Jeśli chodzi o najczęstsze atrakcje na weselach w duchu slow to królują te niezobowiązujące, podkreślające swobodę gości i odbywające się na świeżym powietrzu. Należą do nich wszelkiego rodzaju busy, które ustawiamy w terenie, np. photo bus, food truck, prosecco van. Miejsca takie nie tylko są atrakcją, ale też przeciągają gości oryginalną strefą chill out. Popularną opcją są też gry terenowe. Są to odpowiedniki gier towarzyskich z tym, że w rozmiarze XXL, np. jenga, bule, … Dobrą opcją na slow wedding jest też kącik z aparatem instax, a także animacje dla dzieci, które również powinniśmy zaaranżować w terenie.
Dekoracje na weselu w duchu slow
Dekoracje na weselach w stylu slow często determinowane są przez miejsce, w których się one odbywają i sa to klimaty raczej rustykalne, boho, boho&chic, czasami może motywy leśne albo ogrodowe. Dużo jest tam naturalnych materiałów, ciepłego światła, sporo zieleni. Ostatnio ciekawym trendem są rośliny doniczkowe na stołach zamiast kwiatów ciętych. Świetnie wpisuje się to w eko trendy w branży ślubnej. Roślinami doniczkowymi, które z powodzeniem można zastosować na stołach podczas wesela w stylu slow są z pewnością wszelkiego rodzaju zioła, jak lawenda, rozmaryn, tymianek, bazylia oraz paprocie, które doskonale wpiszą się w leśny klimat.
Popularność wesel w stylu slow pokazuje jak elastyczna i wrażliwa na powszechnie panujące trendy jest branża ślubna. Wesela te wpisują się w nurty eko, zero waste, rustykalne i boho i świetnie przełamują sztampowe stylizacje weselne. Miałyśmy już okazję w Letsmarry.pl organizować kilka takich wesel. Jedno z nich to górskie wesele Klaudyny i Tymka z paprociami, a inne to wesele Asi i Pawła z ziołami.
Jeśli szukacie inspiracji na Wasze wesele, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Wam stworzyć nietuzinkowe wydarzenie.