8 zasad komponowania menu weselnego

z Brak komentarzy

Pewnie część z Was już za chwilę będzie na etapie wyboru ostatecznego menu weselnego. Czasami, gdy dobrze znamy miejsce, wybór jest bardzo prosty. Ale zwykle mamy spory dylemat i zastanawiamy się, na co postawić, co będzie smakowało gościom i najważniejsze – czy aby na pewno nikt nie powie, że jedzenia było za mało. Taka polska tradycja.

W artykule znajdziecie 8 wskazówek przy wyborze menu weselnego.

Menu weselne

1.  Lepiej mniej a wykwintniej

Czasy, w których goście przychodzili na wesele, żeby się dobrze najeść mamy już dawno za sobą (na szczęście!). Co nie zmienia faktu, że jedzenie na weselu ma bardzo duże znaczenie, ale ludzie wyżej cenią oryginalność, nowe smaki, sposób podania i wygląd dania niż jego ilość. Dlatego jeśli masz wybór, zastąp dwa tradycyjne dania jakimś jednym bardziej wyszukanym. Wasi goście z pewnością zapamiętają, że jedli coś, co pojawia się stosunkowo rzadko na codziennym obiedzie. Porcje również nie muszą być bardzo duże – wiele osób wyżej ceni możliwość spróbowania różnych rzeczy niż nasycenie się jednym posiłkiem.

 

Wykwintne danie na talerzu
Wykwintne danie na talerzu
Wykwintne danie na talerzu

2.  Wygląd ma znaczenie

W dobie programów kulinarnych znaczenie ma też wygląd dania. Zadbajcie więc o to, aby Wasze menu weselne zostało ładnie podane na talerzu. Nie zapomnijcie też o modnych nazwach potraw 🙂 Jeśli macie też spore poczucie humoru w tym temacie i wiecie, że Wasi goście podchwycą żart z wymyślnych nazw typu „pod pierzynką”, możecie pokusić się o małego psikusa, wymyślając nazwy dań.

3.  Jedzenie to też atrakcja

Jeśli planujecie na Waszym przyjęciu jakieś atrakcje dla gości to rozważcie te kulinarne. Obecnie wiejskie stoły i pieczone prosięta odchodzą do lamusa (choć w niektórych regionach Polski, wesele nie może się bez nich odbyć) na rzecz stacji live cooking. Filetowanie pieczonej ryby czy przygotowanie tajskiego dania na bazie makaronu na żywo w trakcie przyjęcia cieszy się dużym zainteresowaniem gości.

4.  Postaw na produkty sezonowe

Jeśli chcesz mieć pewność, że będzie świeżo i zdrowo, a przy okazji w ramach Waszego budżetu – wybierz z dostępnego menu te dania, które bazują na produktach sezonowych. Pieczony łosoś podany ze szparagami w maju, tort ze świeżymi truskawami w czerwcu, czy rozgrzewająca zupa dyniowa na wrześniowym weselu z pewnością będą hitami.

Tort weselny z truskawkami
Zupa dyniowa na weselu
Pieczony łosoś ze szparagami na weselu

5.  Serwis na wagę złota

O ile nie doradzam moim Klientom jednoznacznie, czy dania i przystawki (poza pierwszym obiadem) podać każdemu indywidualnie do stołów, czy też wstawić do bufetów, o tyle w przypadku serwowania dań do stołów jestem zdecydowanie zwolenniczką podania każdemu dania na talerzu niż używania półmisków. Wydaje mi się, że na eleganckim przyjęciu dania przy stołach powinny zostać wyserwowane przez obsługę.

6.  Wyjątki żywieniowe

W dobrym tonie leży też uwzględnienie specyficznych wymagań żywieniowych gości. Komponując menu weselne, pamiętajcie, aby uwzględnić wegan i wegetarian. Jeśli nie jesteście pewni, kogo może to dotyczyć, zwróćcie na to uwagę, zapraszając gości. Warto też uwzględnić upodobania gości, wynikające z wyznawanej przez nich religii. Ale nie popadajmy w skrajności – osoby, które nie spożywają glutenu lub nie tolerują laktozy powinny sobie poradzić, poruszając się w standardowym menu weselnym.

7.  Menu dziecięce

Jeśli wiecie, że na Waszym weselu będą dzieci, które spożywają już posiłki jak osoby dorosłe warto, aby chociaż pierwsze danie uwzględniało upodobania najmłodszych. Na szczęście to wie każdy szef kuchni – rosół lub pomidorowa plus nuggetsy z frytkami i dzieciaki będą przeszczęśliwe a razem z nimi ich rodzice.

8.  Zaufanie do szefa kuchni

I ostatnie, ale nie najmniej istotne – zaufajcie szefowi kuchni. Jeżeli coś Wam doradza, mówi, że coś jest specjalnością lokalu - weźcie to. Taka deklaracja ze strony szefa kuchni zwykle oznacza, że mu to wychodzi i że prawdopodobnie smakuje lepiej niż w innych miejscach. Oczywiście nie ufajcie bezgranicznie. Szanujący się szef kuchni powinien Was zaprosić na degustację i omówić większość propozycji z menu.