Cztery tygodnie do ślubu i wesela to już naprawdę gorący okres. Mało która Panna Młoda może wtedy powiedzieć: „mamy wszystko zapięte na ostatni guzik” a jeśli już słyszę taką deklarację to bardziej się niepokoję niż cieszę, bo to oznacza, że Młodzi jeszcze nie są świadomi pewnych szczegółów, o które muszą zadbać. Jeśli Twój ślub też jest za miesiąc przeczytaj artykuł i koniecznie pobierz moją checklistę.
Sprawy, którymi musisz się zająć na około miesiąc przed ślubem podzieliłam na 2 grupy: pierwsza to rzeczy, które koncentrują się wokół gości i w dużej mierze od nich też zależą, a druga to kwestie, które bezpośrednia dotyczą Młodej Pary. Oczywiście może się zdarzyć, że niektóre tematy masz już zamknięte, bo przezornie zajęłaś się tym wcześniej. Jednak większości spraw zwyczajnie nie da się zrobić dużo wcześniej, bo są uzależnione od rzeczy, który zwykle dzieją się około miesiąc przed ślubem.
Zadania dotyczące gości i ich komfortu podczas Waszego wesela:
1. Potwierdzenie przybycia od gości
Wszystkie zadania w tym temacie związane są z uzyskaniem od gości potwierdzeń przybycia. Najczęściej, zapraszając, Młodzi proszą o potwierdzenie przybycia do około 4 tygodni przed planowanym ślubem. Część gości od razu deklaruje chęć przyjazdu i potem zapomina o wyznaczonym w zaproszeniu terminie. Niektórzy nie deklarują i też zapominają. Są też oczywiście tacy, którzy – zgodnie z protokołem – wykonują telefon i informują Was o tym, czy przyjadą, czy będą całą rodziną, czy z osobą towarzyszącą, czy będą chcieli skorzystać z noclegu lub ewentualnego transportu. Niemniej, nawet przy najbardziej zdyscyplinowanych gościach, będziecie musieli wykonać co najmniej kilkanaście telefonów, żeby zdobyć wszystkie potwierdzenia.
2. Potwierdzenie liczby potrzebnych noclegów
Gdy będziecie już znali liczbę gości, którzy wybierają się na Wasz ślub musicie też potwierdzić w hotelu, ilu z nich będzie korzystać z noclegów, na jakich zasadach i przez jaki okres czasu. Dobrze też wtedy ustalić możliwość wcześniejszego zameldowania i późniejszego wymeldowania. W tym czasie powinniście też otrzymać od hotelu konfigurację pokoi i rozlokować gości, korzystających z noclegu do konkretnych pokoi. Lista ta powinna trafić do hotelu odpowiednio wcześniej. Dobrze też umówić się z menadżerem, że na tydzień przed ślubem potwierdzicie jeszcze tę listę i od tego momentu będzie ona ostateczna. Należy też pamiętać o chociaż jednym pokoju awaryjnym – na wszelki wypadek.
3. Rezerwacja transportu zorganizowanego
Jest to też moment, w którym powinniście oszacować, ile osób będzie chciało skorzystać z transportu zorganizowanego (czasami również, ile osób będzie korzystało z parkingu). Następnie, zgodnie z tymi szacunkami, powinniście zarezerwować autobus, bus lub taksówki. Transfer gości z miejsca ceremonii na przyjęcie weselne jest prostym tematem – ślub kończy się o określonej porze i wszyscy razem jadą na salę. Trudniej jest, gdy potrzebujecie transportu zorganizowanego po weselu – goście wracają w różne miejsca i o różnych porach. Zwykle wtedy rekomenduję dwa transfery zorganizowane – pierwszy ok. godz. 1.00 a drugi ok. godz. 4.00. Chyba, że odwozimy gości do pobliskiego hotelu i możemy sobie pozwolić, aby wynajęty bus kursował całą noc (gdy tylko zbierze się kilku chętnych).
Logistyka gości weselnych to jedno z zadań, które możecie z powodzeniem scedować na wedding plannera.
4. Usadzenie gości i układ stołów na sali
Zapewne już od dawna wiecie, czy stoły na Waszej uroczystości będą okrągłe czy podłużne. Teraz jednak powinniście ustalić z obiektem, ile osób ma siedzieć przy każdym stoliku. Będzie to możliwe, jak zdobędziecie potwierdzenia przybycia od wszystkich gości. Rozsadzenie gości to nie lada wyzwanie, dlatego warto sobie zarezerwować kilka dni na konsultacje z najbliższymi i ewentualne korekty. Dobrze jest też opracować wersję elektroniczną planu Sali z usadzeniem gości, ponieważ łatwiej się tym dzielić z zainteresowanymi osobami a finalną wersję szybko możecie przekazać obiektowi weselnemu. Pamiętajcie też, żeby konstruując plan usadzenia gości, nie pisać przykładowo „ciocia Grażynka” tylko użyć nazwiska, bo ktoś kto nie zna cioci Grażynki a będzie układał Wasze winietki może mieć nie lada zagwostkę:-)
5. Zamówienie winietek i table plan
Gdy uzyskacie wszystkie potwierdzenia i ustalicie z rodziną, kto gdzie siedzi, musicie jeszcze zamówić winietki inaczej nazywane wizytówkami, czyli wydrukowane imiona i nazwiska gości. Pamiętajcie, alby unikać sformułowań typu „osoba towarzysząca”. W dobrym tonie jest dowiedzieć się, jak dana osoba ma na imię i nazwisko. Warto też zamówić kilka winietek in blanco. W razie nagłej zmiany, będziecie mogli elegancko wypisać taką winietkę.
Table plan to nic innego jak plan sali z usytuowaniem stołów i usadzeniem gości. Można go zamówić lub wykonać samodzielnie. Przydaje się na większych weselach i pozwala gościom szybko odnaleźć się na sali.
6. Podziękowanie rodzicom i gościom
Tradycją weselną jest podziękowanie rodzicom. Warto przemyśleć tę sprawę wcześniej i zastanowić się, czym sprawilibyście im przyjemność. Jest to kwestia dość indywidualna, bo każdy może ucieszyć się z czegoś innego, ale wśród ciekawszych pomysłów warto wymienić: pamiątki z Waszej sesji narzeczeńskiej (jeśli takową organizujecie), bilety do teatru, vouchery na weekendowy pobyt w spa, obrazy lub rowery.
Około miesiąc przed ślubem powinniście też pomyśleć o drobnych upominkach dla gości. Standardem są już słodkości: migdały, krówki, praliny lub mini słoiczki z miodem, mini nalewki, lub pamiątkowe zdjęcie Młodej Pary. Jest też opcja, aby około tydzień po ślubie rozesłać gościom kartę z podziękowaniem za przybycie. Pomysł bardzo dobry, aczkolwiek odrobinę pracochłonny.
7. Upominki dla świadków, druhen i drużbów
W dobrym tonie weselnych przygotowań leży też przygotowanie drobnych upominków-pamiątek dla Waszych świadków, druhen i drużbów. Szczególnie, jeśli korzystacie z ich pomocy na etapie przygotowań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bycie świadkiem lub świadkową wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, m.in. przygotowaniem wieczorów panieńskiego lub kawalerskiego, opieką nad gośćmi w czasie ślubu i wesela, często dostosowaniem się do wymagań Młodej Pary dotyczących ubioru, uczestnictwo w przygotowaniach w dniu ślubu. Prezenty wręczane świadkom cechują się dużą swobodą – to w końcu Wasi przyjaciele. Najczęściej obdarowuje się świadków alkoholem, pamiątkowymi statuetkami, medalami, koszulkami, kubkami lub rzeczami niematerialnymi, jak wspólne wyjście na koncert, do teatru, czy na kolacje.
8. Personalizacja liturgii
Jeśli decydujecie się na ślub kościelny to warto pomyśleć o spersonalizowaniu tej uroczystości. Większość kwestii musicie przemyśleć na długo przed ślubem, np. kto wygłosi kazanie lub jak będzie wyglądała oprawa artystyczna ceremonii. Jednak miesiąc przed ślubem powinniście się zastanowić:
- jakie czytania wybrać na liturgię?
- czy chcecie ułożyć własną modlitwę wiernych?
- komu z gości powierzyć czynny udział w liturgii, czyli odczytanie czytania, modlitwy wiernych, śpiew psalmu?
- jak będzie wyglądał Wasz orszak weselny?
- jakie pieśni wybrać?
Elementy te z pewnością wpłyną na indywidualizację Waszej uroczystości.
9. Ostateczne decyzje w sprawie menu weselnego, w tym degustacja tortu.
Miesiąc przed ślubem to również czas, kiedy powinniście podjąć ostateczne decyzje dotyczące menu weselnego. Jeśli do tej pory zastanawialiście się nad różnymi wariantami, teraz powinniście zamknąć temat menu. To również dobry moment, aby skosztować tortu weselnego (jeśli nie robiliście tego wcześniej) i ewentualnie innych słodkości.
10. Decyzja o zagospodarowaniu jedzenia, które zostanie po weselu
Często jest tak, że obiekt weselny pakuje i oddaje Wam jedzenie, które zostało przygotowane na wesele a nie zostało spożyte. W ostatnim miesiącu przed ślubem warto zastanowić się, co zrobić, aby jedzenie to się nie zmarnowało. Jeśli organizujecie poprawiny to na pewno jedzenia zostanie mniej. Natomiast jeśli nie, to powinniście nastawić się na spore zapasy…
Zwykle trzeba dostarczyć obiektowi pojemniki do przechowywania żywności tak, żeby obsługa mogła jedzenie spakować i Wam oddać. Wiadomo, część rzeczy możecie wziąć do domu i/ lub rozdać najbliższej rodzinie, ale co zrobić gdy następnego dnia wyjeżdżacie w podróż poślubną, rodzice Pana Młodego przylecieli zza granicy a rodzice Panny Młodej mają mały zamrażalnik? Nikt nie chce wyrzucać jedzenia, dlatego warto wcześniej zastanowić się, jak je spożytkować. Jeśli organizujemy wesele w którymś z większych miast Polski możemy liczyć na jadłodzielnie, w których można zostawić niewykorzystane jedzenie. Z miejsc takich na ogół korzystają osoby potrzebujące, ale każdy punkt ma swojego opiekuna, który czuwa nad przydatnością pokarmów i czystością. W Warszawie działa ponadto organizacja Feed Team Up, która zajmuje się odbieraniem żywności nadającej się do spożycia od lokali gastronomicznych i przekazywaniu jej potrzebującym. Natomiast niemal w każdym mieście jest miejscowy Caritas lub schronisko dla bezdomnych. Miejsca te z pewnością nie pogardzą żywnością. Należy tylko ją porządnie spakować i umówić się z nimi wcześniej, ponieważ najprawdopodobniej będziecie chcieli oddać to jedzenie w niedzielę rano i wówczas ktoś z organizacji musi być w pracy i je odebrać.
Zadania dotyczące Młodej Pary i Waszego komfortu podczas wesela
1. Wybór ślubnej bielizny i dodatków, w tym również butów i biżuterii
Miesiąc przed ślubem to również czas, kiedy Młoda Para powinna skupić się na własnym wizerunku. Przede wszystkim zwykle na 4 tygodnie przed ślubem salony proponują termin odbioru sukni i ewentualnych drobnych poprawek. Na tę przymiarkę każda Panna Młoda powinna przyjść już z butami ślubnymi i odpowiednią bielizną. Znacie swoje suknie dużo wcześniej, więc dobranie odpowiednich butów i bielizny w większości fasonów nie powinno stanowić problemu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ długie suknie ślubne są zwykle docinane do wysokości obcasa. Możecie też wtedy sprawdzić, jaka dokładnie długość Wam odpowiada. Jeśli natomiast chodzi o bieliznę to kluczowy jest tu odpowiedni stanik – należy go dobrać do sukni i do urody Panny Młodej. Wizyta u brafiterki przed ślubem jest moim staniem współczesnym must have. Mniejsze znaczenie ma tu biżuteria, ale warto zwrócić uwagę, żeby na przykład bransoletka nie zaciągała sukni – jeśli wybieramy suknię, której dół wykonany jest z jedwabiu, radzę zrezygnować z wystających elementów na bransoletce, np. cyrkonii albo jeśli decydujecie się na naszyjnik, wziąć go na ostatnią przymiarkę i sprawdzić, czy długość i odcień są odpowiednie.
Panowie również – miesiąc przed ślubem kupujemy buty tak, żeby przy odbiorze garnituru lub fraku można było sprawdzić długość spodni względem butów. Buty dla Panów mają być wieczorowe nie casualowe a kolorystycznie muszą podobać się przyszłej małżonce – nie mamie, ale o tym innym razemJ Radzę też założyć wcześniej te buty raz czy dwa.
2. Ostatnia przymiarka sukni ślubnej i garnituru
Około miesiąc przed ślubem powinnyście odbyć ostatnią wizytę w salonie sukien ślubnych. Jest to czas na końcowe poprawki, w tym dopasowanie długości sukni, ale również bardzo często – zwężanie sukni w talii, bo dziewczyny chudną przed ślubem. Wtedy też możecie ostatecznie zdecydować o welonie lub innej ozdobie fryzury.
Panowie także w tym czasie powinni wybrać garnitur lub frak, czy nawet smoking i zdecydować o dodatkach: kamizelkach, koszulach, krawatach, muszkach, poszetkach itp.
3. Próbne fryzura i makijaż
Miesiąc przed ślubem przyszłe Panny Młode robią też próbę generalną z fryzurą i makijażem. Wcześniej oczywiście zbierają inspiracje i rezerwują termin u wizażystki i fryzjerki, ale na miesiąc przed sprawdzają, jak wymarzone fryzury i makijaże wyglądają w rzeczywistości. To bardzo ważne. W razie niepowodzenia i zawiedzionych nadziei jest jeszcze szansa, żeby coś poprawić lub zmienić stylistę. Pamiętajcie Dziewczyny, żeby nie bać się wyraźnie komunikować swoich potrzeb. Dobra makijażystka dostosuje się do Waszych oczekiwań, podobnie fryzjer. Jeśli nie czujecie fryzury lub make up`u mówcie śmiało, że zmieniłyście zdanie i to jednak nie to. Po to jest właśnie ta próba. Inną kwestią jest to, że makijaż ślubny musi być i musi być trwały. Oznacza to, że różni się on od makijażu, jaki wykonujecie na co dzień. Ale o tym również będzie oddzielny artykuł.
Panowie raczej nie udają się na próbne fryzury i makijaże, co nie oznacza, że nie mają ślubnej fryzury i make up`u. Miesiąc przed ślubem dobrze jest zarezerwować u swojego fryzjera termin na stylizację włosów w dniu ślubu i umówić się u kosmetyczki na prosty make up twarzy. Chodzi o to, żeby buzia się nie świeciła we fleszach.
4. Rezerwacja terminu u kosmetyczki na drobne zabiegi kilka dni przed ślubem
Miesiąc przed ślubem powinnyście też pamiętać o umówieniu się do kosmetyczki na drobne zabiegi kosmetyczne, tj. manicure, pedicure, depilacje i regulacje brwi. Te ostatnie proponuję wykonać 3-4 dni przed ślubem a manicure i pedicure dzień przed ślubem. Zdecydowanie odradzam planowanie manicure na dzień ślubu.
Panowie też mogą wykonać męski manicure. Nie zaszkodzi.
5. Dobry humor na wieczorach panieńskim i kawalerskim
Zakładam, że jako Młoda Para nie organizujecie własnych wieczorów: panieńskiego i kawalerskiego – powierzacie to zadanie świadkom i drużbom. Niemniej jest to związane z pewnymi planami z Waszej strony. Po pierwsze, musicie zarezerwować najczęściej cały weekend około miesiąc przed ślubem, co w tym gorącym okresie może nie być wcale takie proste. Po drugie, bywa, że musicie zaplanować jakąś specjalną stylizację. Po trzecie wreszcie, musicie pamiętać o pozytywnym nastawieniu i dobrych humorach tego dnia. Jeśli macie wpływ na termin Waszych wieczorów to zasugerujcie świadkom, aby to był ten sam weekend – aby wieczór panieński odbywał się tego samego dnia co wieczór kawalerski. Szczególnie, jeśli mieszkacie razem – oszczędzi Wam to nerwów.
6. Scenariusz dnia ślubu
Scenariusz dnia ślubu to nic innego jak plik, w którym rozpisujecie, co się po kolei dzieje. Zaczynacie od przygotowań: wizyty u fryzjera, godzin makijaży (nie tylko Panny Młodej, ale też innych bliskich osób, np. mam), czasu ubierania się Panny Młodej, godziny błogosławieństwa, czasu przybycia pod kościół, ustalacie kiedy i gdzie odbędą się życzenia, pierwszy toast, wejście na salę, godziny posiłków, pierwszego tańca, atrakcji weselnych, w tym podziękowań, tortu i oczepin. Gotowy scenariusz rozsyłacie do kluczowych wykonawców, tj.:
- obiektu weselnego, który bardzo często ma swoje sugestie co do przebiegu imprezy,
- zespołu lub dja/ wodzireja, którzy muszą się wpasować z graniem między najważniejsze punkty imprezy (tworząc scenariusz, powinniście też uwzględnić ich doświadczenie),
- fotografa i operatora video, którzy również mogą mieć swoje uwagi co do przebiegu wesela.
Pozostałych usługodawców (księdza, kierowców, fryzjera, kosmetyczkę, dekoratorkę, kwiaciarkę i innych ewentualnych) tylko informujecie o ustalonym wcześniej scenariuszu w interesującym ich zakresie. O scenariuszu dnia ślubu powinniście także poinformować kluczowych gości: rodziców, świadków, druhny i drużbów, rodziców flower girls, rodzeństwo i inne osoby, które mogą być zainteresowane.
Powinniście też pamiętać, aby scenariusz dnia ślubu zawierał kontakty do usługodawców i kluczowych gości.
Jeśli macie wedding plannera, który koordynuje uroczystość, wszystkie ww. działania są po jego stronie.
7. Playlista dla zespołu lub dja/ wodzireja
Zwykle około miesiąc przed ślubem powinniśmy przekazać osobie odpowiedzialnej za oprawę muzyczną wesela nasze preferencje. Nie chodzi tu oczywiście o przygotowanie playlisty czy wykazu utworów do zagrania na całą noc, ale o dookreślenie Waszego gustu muzycznego i wskazanie Waszych weselnych must have oraz utworów, których absolutnie nie chcielibyście słyszeć tego wieczoru. Szczególnie jeśli współpracujecie z zespołem powinniście zrobić to właśnie około 4 tygodnie przed ślubem, ponieważ może okazać się, że zespół musi nauczyć się jakiegoś utworu. Z djem jest trochę łatwiej, ale też nie warto tego zostawiać na ostatni moment. Jeśli chcecie, aby utwór do pierwszego tańca został zagrany na żywo około 4 tygodnie przed ślubem powinniście ustalić z zespołem, jaki to utwór oraz w jakiej aranżacji chcecie go usłyszeć. Następnie powinniście poprosić zespół o nagranie ich wykonania utworu na Wasze pierwszy taniec – pozwoli Wam to sprawdzić, czy zgadza się tempo. Będziecie też mogli wykonać próbę pierwszego tańca do wykonania Waszego zespołu. W przypadku dja sytuacja jest prostsza – mówicie tylko w jakiej wersji chcecie dany utwór. Jeśli potrzebujecie mix utworów, dobrze również poprosić dja o odpowiedni plik mp3.
8. Spowiedź przedślubna Młodej Pary
Jeśli decydujecie się na ślub kościelny, miesiąc przed ślubem powinniście odbyć pierwszą spowiedź przedślubną. Kolejną planujecie na tydzień przed ślubem. Pamiętajcie, że fakt spowiedzi powinien zostać udokumentowany, tzn. powinniście wziąć od spowiednika podpis na karcie (najczęściej tej samej, która zaświadcza o odbytych naukach przedmałżeńskich).
Jak widzicie, miesiąc przed ślubem jest jeszcze sporo pracy. Warto to sobie wcześniej zaplanować i poukładać, aby uniknąć niepotrzebnych stresów. Perfekcjonistkom przyda się też rzadka umiejętność delegowania zadań, bo na tym etapie nie da się już wszystkiego dopilnować samodzielnie. Także Panowie, Wasze opanowanie i stalowe nerwy będą na wagę złota.