Wesele w Sylwestra – plusy i minusy

z Brak komentarzy

Sezon ślubno-weselny rozszerza się praktycznie z roku na rok. Powszechnym jest już, że o weselu „w sezonie” mówimy, gdy ma się odbyć między 1 maja a 30 września a – w zależności od układu kalendarza w danym roku – mamy też wesela 14. lutego, 11. listopada, 25. i 26. grudnia a także 31. grudnia. Z pewnością wesele w Sylwestra szczególnie sprzyja zabawie do białego rana. Niemniej Wszystkim myślącym nad weselem tego dnia polecam przeczytać, jakie są plusy i minusy wesela w Sylwestra.

Młoda Para z zimnym ogniem
Fotografia: Priscilla du Preez z Unsplash

wyjątkowość

Wiele osób zastanawia się jak spędzić tę wyjątkową w roku noc. Niektórzy chodzą na bale, inni na mniej formalne imprezy taneczne. Część osób spotyka się ze znajomymi w domach, jeszcze inni wyjeżdżają na narty lub wychodzą na uroczyste kolacje, spektakle, koncerty. Sposobów na spędzenie nocy sylwestrowej jest bardzo wiele, ale jedno jest wspólne – każdy chciałby zrobić tego wieczoru coś wyjątkowego. Organizacja własnego wesela w tym czasie jest świetnym pomysłem, ponieważ wielu osobom zapewnicie w ten sposób wyjątkowy wieczór.

oryginalność

31 grudnia nie jest najpopularniejszym terminem na organizację wesela, więc każdy kto się na to zdecyduje może być postrzegany jako osoba odważna, oryginalna, wyznaczająca nowe trendy.

 atmosfera

Z pewnością okres świąteczno-noworoczny wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem. Jest to czas relaksu, spotkań z rodziną, refleksji, podsumowań, nowych przedsięwzięć i zabawy. Dlatego zorganizowanie własnego ślubu i wesela w tym czasie może być atrakcyjne.

 Nowy Rok

Zawsze po nocy sylwestrowej mamy wolny dzień, więc nie trzeba się martwić o dodatkowy dzień urlopu. Wszyscy goście następnego dnia nie idą do pracy.

 data

Sylwester to na tyle charakterystyczna data, że żaden przyszły mąż nie powinien mieć problemu z pamiętaniem o rocznicy ślubu. Z czasem gorzej pewnie będzie z pamiętaniem, „którego to było roku?”, ale dzień z pewnością trudno zapomnieć.

dekoracje w gratisie

Ten szczególny czas w roku sprawia, że wiele miejsc wygląda odświętnie i elegancko i nie musicie martwić się o dekoracje. Kościoły również w tym czasie wyglądają pięknie i rzadko kiedy wymagają dużej ilości dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Wesele w Sylwestra
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

zawężone pole wyboru stylu wesela

Dla jednych będzie to plus dla innych minus, ale z pewnością wesele w noc sylwestrową jest już w pewnym stopniu zdefiniowane odnośnie stylu i klimatu. Może być to wesele z motywem baśni o królowej śniegu, wesele w klimacie świąt Bożego Narodzenia, wesele w stylu karnawału w Rio, balu maskowego czy hollywoodzkiego Wielkiego Gatsby`ego. Pomysłów może być kilka, ale z pewnością pole wyboru jest już ograniczone.

Wesele w Sylwestra
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

publiczne fajerwerki

Naturalną atrakcją wesela w noc sylwestrową są miejskie pokazy fajerwerków. Często Młode Pary, mające ślub w innych terminach, decydują się na tę atrakcję i wówczas ponoszą koszty takiego pokazu. Natomiast sylwestrowi nowożeńcy mogą skorzystać z miejskich pokazów. Wystarczy wybrać miejsce, które umożliwi obserwację nieba i północy.

Wesele w Sylwestra
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

Mimo niewątpliwie wyjątkowej atmosfery, oryginalności i szczególnej daty, wesele w Sylwestra wiąże się też z kilkoma minusami, a raczej wyzwaniami organizacyjnymi, których świadomość i przedsięwzięcie odpowiednich środków zaradczych pozwoli Wam zorganizować i przeżyć ślub i wesele marzeń.

 pogoda

Ta w Polsce nigdy nie jest w 100% przewidywalna, ale ostatniego dnia grudnia może być szczególnie nieprzyjemna. Planując wesele w Sylwestra, wyobrażamy sobie mroźny, słoneczny dzień, oszronione drzewa oraz przyprószone śniegiem chodniki i drogi. Rzeczywistość może nie być tak bajkowa. Decydując się na taki termin, trzeba wziąć pod uwagę, że będzie padał deszcz lub śnieg, że goście będą mieć problem z dotarciem na uroczystość, że szybko zapadnie zmrok, będzie błoto albo w powietrzu będzie widoczny smog. Niestety każdy z tych scenariuszy jest możliwy.

dostępność sali

31 grudnia to newralgiczny okres w gastronomii i hotelarstwie. Dlatego część obiektów może nie chcieć zorganizować wesela w noc sylwestrową lub podnieść stawki. Zwykle ceny w lokalach za wesele w Sylwestra są wyższe o ok. 50%. Dlatego poszukiwania odpowiedniego obiektu warto rozpocząć wcześniej i wybierać obiekty, które pracują w okresie świąteczno-noworocznym.

 stawki usługodawców

Mimo że to nie jest szczyt sezonu większość usługodawców z branży ślubnej pracuje w noc sylwestrową, dlatego stawki takich dostawców jak: muzycy, dje, konferansjerzy, florystki, fotografowie czy operatorzy kamer mogą być wyższe niż standardowo. Niektórzy, jeśli posiadają dobre zlecenia, mogą wycenić swoje usługi nawet dwukrotnie wyżej. Warto wówczas zastanowić się, czy rzeczywiście dany wykonawca jest dla Was nie do zastąpienia.

Wesele w Sylwestra
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

 usługi fryzjersko-kosmetyczne

Szczególnymi usługodawcami w tym okresie są makijażyści i fryzjerzy. Terminy u nich należy rezerwować właściwie na samym początku, jak tylko podejmiemy decyzję o organizacji wesela w Sylwestra.

 niska frekwencja

Jedną z najczęstszych wątpliwości przy organizacji wesela w nietypowym terminie jest pytanie – czy goście dopiszą? Oczywiście okres noworoczny to czas spotkań rodzinnych i wyjazdów na narty, ale goście poinformowani odpowiednio wcześnie będą mogli zaplanować swój czas w ten sposób, aby pogodzić swoje plany z Waszą uroczystością. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie kart typu save the date.

  transfer

Inną logistyczną niedogodnością, którą należy wziąć pod uwagę są przejazdy gości, szczególnie powrotne. Dostępność taksówek i wszelkich publicznych środków transportu jest w tę noc ograniczona. Aby nie narażać gości na dyskomfort można pomyśleć o wynajęciu jakiegoś środka transportu na wyłączność, podpisaniu stosownej umowy z korporacją zajmującą się przewozem osób lub – jeśli mamy taką możliwość – zaproponować gościom nocleg w miejscu przyjęcia.

Wesele w Sylwestra
Fotografia: Bartłomiej Zackiewicz

 

  krótszy okres przygotowań

Organizując wesele w Sylwestra musimy pamiętać, aby wszelkie szczegóły zostały zapięte na ostatni guzik mniej więcej do połowy grudnia. Później wszyscy już żyją świętami i przerwą noworoczną i trudno cokolwiek załatwić.

  sesja plenerowa

Jeśli marzycie o sesji plenerowej to – z oczywistych względów – albo będziecie wyczekiwać pięknego zimowego dnia w styczniu albo poczekacie z realizacją marzeń do miesięcy wiosennych lub letnich. Możecie jeszcze wybrać trzecią opcję i zdecydować się na zagraniczną sesję zdjęciową. O urokach takiego przedsięwzięcia pisałam tutaj.

  podróż poślubna

Podobnie jak sesja plenerowa. Jeśli chcecie się wybrać w podróż poślubną bezpośrednio po ślubie i weselu to macie do wyboru albo zimowy wyjazd w góry albo coś egzotycznego.

Wesele w Sylwestra to niewątpliwie atrakcja dla gości i oryginalny pomysł na datę ślubu dla Młodej Pary. Wiąże się ono jednak z kilkoma niestandardowymi wyzwaniami, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Byliście kiedyś gośćmi na takim weselu? Co Wam szczególnie zapadło w pamięć? A może myślicie o organizacji własnego wesela w ostatni dzień starego roku? Jakie macie obawy z tym związane? Dajcie znać w komentarzach. A jeśli myślicie o innym zimowym terminie na swoje przyjęcie weselne koniecznie przeczytajcie na blogu o zimowych weselach.