Jak usadzić gości przy stołach?

z Brak komentarzy

Jak usadzić gości przy stołach to chyba jeden z najbardziej niedoszacowanych pod względem czasowym element przygotowań weselnych. Niby wszystko wydaje się proste, ale jak przychodzi nam przypisać gości do 8- lub 10-osobowych stolików i ustalić, kto obok kogo będzie siedział to okazuje się, że nie jest to takie proste i diabeł tkwi w szczegółach. Specjalnie dla przyszłych Panien Młodych przygotowałam kilka wskazówek, które pomogą Wam usadzić gości przy stołach. 

jak usadzić gości przy stołach

1. wskazówka: poznaj konfigurację stołów na sali

Aby rozplanować jak usdzić gości przy stołach, powinnaś dokładnie znać konfigruację stołów na sali. Nie wystarczy Ci informacja, że stoły są podłużne bądź okrągłe, że są 8- czy 10-osobowe. Musisz wiedzieć, czy wszystkie stoły są tej samej wielkości, czy też być może jest możliwość wstawienia kilku większych bądż mniejszych. Powinnaś zapytać, jak stoły stoją względem siebie, gdzie są szersze przejścia dla kelnerów, jaki układ najbardziej się sprawdza na sali. To pozwoli Ci zdecydować nie tylko, kto będzie siedział obok kogo przy stole, ale też które stoły będą ze sobą sąsiadowały. A tym samym, kto będzie kogo widział na przyjęciu, a które osoby będą siedziały względem siebie tyłem. Menager sali powinien przekazać Wam rysunek, przedstawiający rzut sali z konfiguracją stołów.

 

2. wskazówka: zdecyduj z kim Wy będziecie siedzieć

Określenie składu stołu prezydialnego pozwoli Wam zrobić krok do przodu, bo gości do rozsadzenia będzie już mniej. Bardzo rzadko rekomenduję, aby Para Młoda siedziała przy stole sama, bo wychodzę z założenia, że może Wam być zwyczajnie smutno. Dlatego polecam dobrać sobie fajne towarzystwo. Klasycznym rozwiązaniem jest siedzenie Pary Młodej razem ze świadkami i to jest dobry pomysł. Świadek i świadkowa to zwykle bardzo pomocne osoby. Jeśli świadkowie mają osoby towarzyszące na przyjęciu, to nie rozdzielamy par i osoby towarzyszące naszych świadków siedzą z nami przy stole. Nie jest to natomiast rozwiązanie optymalne, jeśli świadkowie mają dzieci i te dzieci będą na weselu. Wówczas lepiej jest usadzić przy Was kogoś innego lub umówić się ze świadkami, żeby ich dzieci siedziały z drugim rodzicem.

Jeśli świadkowie z różnych powodów nie mogą przy Was siedzieć, możecie usiąść razem ze swoim rodzeństwem lub innymi bliskimi znajomymi. Dobrą opcją jest wówczas uczynienie z tych osób druhen i drużbów.

Para Młoda zdecydowanie nie powinna siadać przy stole razem z rodzicami. Rodzice na weselu to zwykle czynnik stresogenny, więc unikamy tego dodatkowego stresu. Poza tym, rodzice Pary Młodej pełnią na weselu zwykle rolę współgospodarzy. Dlatego każdy kto będzie siedział z nimi przy stole, będzie czuł się wyróżniony i zaszczycony. Usadzamy rodziców w gośćmi w ich przedziale wiekowym. Nie kombinujemy natomiast, żeby usadzić rodziców Panny Młodej i Pana Młodego razem przy jednym stole. Z pewnością obie strony będą miały bliskich znajomych lub rodzinę na przyjęciu, z którymi chętnie porozmawiają. Dzięki temu więcej gości będzie się też czuło wyróżnionych, siedząc w towarzystwie współgospodarczy (jedni siedząc z rodzicami Panny Młdoej, inni - siedząc z rodzicami Pana Młodego).

jak usadzić gości przy stołach

3. wskazówka: zadbajcie o gości niepolskojęzycznych

Jeśli na Waszym weselu będą osoby nie znające języka polskiego, posadźcie jes w sąsiedztwie tych, którzy znają ich język lub angielski. Albo nie mają oporów, żeby dogadać się w międzynarodowym języku gestów.

 

4. wskazówka: usadzajcie według klucza wiekowego

Gości usadzamy wg klucza wiekowego i jest to zasada dominująca nad zasadą znajomości. Oznacza to, że kuzynów ze strony Panny Młodej nie usadzamy z ich rodzicami, dlatego że się znają tylko z kuzynostwem ze strony Pana Młodego, dlatego że są w podobnym wieku. Alkohol pomoże im się poznać i będą się lepiej bawić niż siedząc z własnymi rodzicami.

 

5. wskazówka: usadzajcie naprzemiennie według płci

Zgodnie z zasadami savoir-vivre gości sadza się naprzemiennie pod względem płci, tzn. kobieta - mężczyzna - kobieta. Chyba że mamy pary jednopłciowe, wtedy robimy wyjątek i nie rozdzielamy par.

jak usadzić gości przy stołach

6. wskazówka: posadź starszych jak najdalej od zespołu lub DJa

Zastanwiając się, jak usadzić gości przy stołach, kieruj się zasadą, że gości starszych usadzamy dalej od parkietu lub na oddzielnej sali (jeśli mamy dwie sale). Zwykle jest tak, że starsi chcą pogadać na weselu z dawno niewidzianą rodziną i muzyka na ogół im w tym przeszkadza. A młodzież sadzamy bliżej parkietu, daltego że na ogół więcej tańczą i głośna muzyka nie przeszkadza im w komunikacji.

 

7. wskazówka: zrezygnuj z winietek

Jeśli masz taką sytuację, że jest jakieś ewidentnie jedno towarzystwo, np. znajomi z liceum, ale w tej grupie są jakieś wewnętrzne niesnaski, których nawet najstarsi Indianie nie ogarniają, to nie układaj winietek. Przyporząkuj gości tylko do stołu, a niech w ramach jednego stołu usiądą jak chcą. Do nikogo nie będą mieli pretensji, a Ty nie będziesz się głowić jak w ten sytuacji usadzić gości przy stołach. Tylko pamiętaj, że wówczas tak samo należy postąpić przy pozostałych stołach, czyli przypisać gości tylko do stołów, a w ramach danego stołu - pozostawić dowolność w usadzeniu.

 

8. wskazówka: nie zmieniaj usadzenia dzień przed weselem

Jeśli w ostatniej chwili ktoś nie dojedzie, nie zmieniaj już usadzenia gości z tego powodu. Trudno. Próba zmiany usadzenia gości dzień przed weselem jeszcze nigdy nie skończyła się dobrze i wiązała sie z koniecznością drukowania tablicy gości w nocy przed weselem.

jak usadzić gości przy stołach

9. wskazówka: zorganizuj oddzielny stolik dziecięcy

Jeśli na weselu macie więcej niż sześcioro dzieci w wieku między 3 a 12 lat, to zorganizujecie dla nich oddzielny stolik. Z nuggetsami i frytkami. Nie tylko one będą przeszczęśliwe, ale ich rodzice również. Dla młodszych dzieci niestety nie ma to sensu. Natomiast 3-latki powinny już sobie poradzić i dać rodzicom chwilę wytchnienia.

 

10 wskazówka: skonsultuj to tylko z Narzeczonym

Nie jest dobrym pomysłem pokazywanie usadzenia gości mamom, ojcom, babciom i koleżankom. Każdy będzie miał coś do dodania, a Ty nie dasz rady dogodzić wszystkim. I nawet nie próbuj. Zadanie pod tytulłem "jak usadzić gości przy stołąch" to tetris, którego nie da się ułożyć w 100%. Dlatego jeśli uda Ci się już wszystkich rozsadzić, pokaż to Narzeczonemu i ciesz się innymi elementami przygotowań.

Jeśli macie jakieś szczegółowe pytania odnośnie tego, jak usadzić gości przy stołach, możecie zadać pytanie w komentarzu albo wysłać je mailowo: mkzajac@letsmarry.pl.

Miłego tetrisa! 🙂